Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII
Temat lekcji: Badanie wpływu różnych czynników na szybkość rozpuszczania
się substancji w wodzie
Poziom nauczania: gimnazjum, klasa I b
Czas trwania: 45 min.
Cele: Uczeń
• Rozumie istotę rozpuszczania
• Wymienia czynniki wpływające na szybkość rozpuszczania substancji w wodzie
• Wykazuje doświadczalnie jakie czynniki wpływają na szybkość rozpuszczania się substancji
Metoda pracy:
• praktyczna – ćwiczenia uczniowskie,
• słowna – dyskusja, pogadanka, elementy wykładu
• ilustracyjna – wykorzystanie komputera
Formy pracy:
• praca z całą klasą
• praca w grupach
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
• odczynniki: cukier, woda
• przyrządy i sprzęt laboratoryjny: zlewki, bagietka, cylinder
• komputer
• karta pracy
Przebieg lekcji
1. Część nawiązująca:
Przypomnienie:
➢ pojęcia rozpuszczalnika
➢ pojęcia substancji rozpuszczonej
2. Część właściwa:
• Zapisanie tematu lekcji
• Nauczyciel tłumaczy istotę procesu rozpuszczania, zapisanie definicji rozpuszczania
• Stworzenie sytuacji problemowej i sformułowanie problemu: czy substancje stałe w każdych warunkach rozpuszczają się z taką samą szybkością?
• Formułowanie przez uczniów hipotez
• Weryfikacja hipotez – praca w grupach
Doświadczenie 1 – grupa 1 i 2
Wpływ mieszania na szybkość rozpuszczania
Grupy otrzymuje kopertę w której znajduje się polecenie oraz zestaw do doświadczenia.
Do dwóch zlewek nalej ok. 25cm3 wody i wsyp jednakowe ilości cukru. Jedną zlewkę odstaw, a zawartość drugiej mieszaj bagietką aż do całkowitego rozpuszczenia się kryształków. Zapisz obserwację i sformułuj wnioski.
Doświadczenie 2 – grupa 3 i 4
Wpływ rozdrobnienia substancji na szybkość rozpuszczania
Grupy otrzymuje kopertę w której znajduje się polecenie oraz zestaw do doświadczenia.
Do dwóch zlewek nalej ok. 25cm3 wody. Do jednej wrzuć kilka kryształków cukru,
a do drugiej taką samą porcję kryształków cukru utartych w moździerzu na proszek. Zapisz obserwację i sformułuj wnioski.
Doświadczenie 3 – grupa 5 i 6
Wpływ temperatury na szybkość rozpuszczania
Grupy otrzymuje kopertę w której znajduje się polecenie oraz zestaw do doświadczenia.
Do dwóch zlewek nalej ok. 25cm3 wody, przy czym do jednej wlej ciepłą wodę. Do każdej wsyp jednakową ilość kryształków cukru roztartych w moździerzu. Zapisz obserwację i sformułuj wnioski.
• Po zakończeniu doświadczeń każda grupa prezentuje swoje wyniki. (W razie błędnych wniosków nauczyciel prezentuje wyniki doświadczeń (załącznik nr 1), które uczniowie wykorzystują do uzupełnienia kart pracy)
• Uczniowie opisują doświadczenia w zeszycie, zapisują obserwacje i wnioski
• Nauczyciel wyjaśnia wpływ czynników tj. temperatury, rozdrobnienia substancji i mieszania na szybkość rozpuszczania.
• Część podsumowująca
Uczniowie otrzymują karty do pracy indywidualnej. (załącznik nr 2)
3. Praca domowa
Lekcję kończy zadanie pracy domowej (załącznik nr 3) oraz dokonanie przez uczniów samooceny dotyczącej wiedzy i umiejętności określania czynników przyspieszających proces rozpuszczania. (załącznik nr 4)
Załącznik nr 1
Doświadczenie 1
Wpływ mieszania na szybkość rozpuszczania
[pic ...