Dodaj publikację
Autor
Anetta Pabich
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
167

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć z informatyki w gimnazjum. Zawiera kartę pracy z zadaniem wykorzystującym takie umiejętności jak: wykorzystanie funkcji "jeżeli", "suma", "max", "min", "średnia" oraz wstawianie wykresów do arkuszy i umiejętność formatowania warunkowego.
 Pobierz (doc, 168,0 KB)

Podgląd treści


Klasa III gimnazjum

Temat lekcji: Rozwiązywanie prostych zadań problemowych

z wykorzystaniem funkcji logicznej: jeżeli oraz wybranych funkcji statystycznych

1. Cele lekcji

a) Uczniowie określają dane, cele do osiągnięcia, metody rozwiązania

b) Planują obliczenia realizujące określony algorytm; używają formuły warunkowej: jeżeli.

c) Potrafią używać funkcji statystycznych: suma, max, min, średnia

d) Potrafią korzystać z formatowania warunkowego

e) Ilustrują dane w postaci graficznej.

2. Procedury osiągnięcia celów

a) Praca w grupach

b) Projektowanie arkusza koniecznego do rozwiązania zadania.

3. Środki dydaktyczne

a) Komputer z zainstalowanym programem Excel

b) Karty pracy

4. Przewidywane osiągnięcia uczniów (poziom wiadomości i umiejętności).

a) Uczeń projektuje arkusz do określonego zadania

b) Potrafi korzystać z funkcji logicznej: jeżeli oraz z funkcji statystycznych: suma. max, min, średnia

Tok lekcji:

1. Czynności organizacyjne

2. Krótkie przypomnienie wiadomości nt. zastosowań funkcji logicznej: jeżeli oraz funkcji statystycznych: suma, max, min, średnia

3. Wprowadzenie do tematu lekcji: -  rozdanie karty z zadaniem do rozwiązania:

Faza realizacyjna:
Praca z grupą, uczniowie pracują w parach. Przykładowo dla pokazania sposobu myślenia wspólnie ustalamy sposób obliczenia premii dla pracowników. Wyniki dyskusji zapisujemy na tablicy. Nauczyciel kontroluje sposób wykonywania prac przez uczniów. W razie potrzeby naprowadza uczniów na sposób rozwiązania.
Zapisanie zadania na dysku w folderze ucznia pod nazwą „funkcja jeżeli”
Faza końcowa
➢ podsumowanie: ocena pracy uczniów przez nauczyciela
➢ podanie zadania domowego (napisz krótką pracę na temat: „Zastosowanie Excela w matematyce”)