Dodaj publikację
Autor
Joanna Sławińska-Kurdziel
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
295

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Spotkanie muzyczne dla dzieci przedszkolnych - scenariusz zajęć "Gry i zabawy z instrumentami".
 Pobierz (pdf, 116,5 KB)

Podgląd treści

SPOTKANIE MUZYCZNE DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ (05.03.2010r.) 

 

Temat zajęć: „Gry i zabawy z instrumentami” 

Organizacja i przygotowanie: Joanna Sławińska‐Kurdziel (nauczyciel PSM I i II st. w Opolu)  

Akompaniament,  nagranie  płyty,  przygotowanie  gazetki  tematycznej:  Joanna  Sławińska‐Kurdziel 
(nauczyciel PSM I i II st. w Opolu) 

Prezentacja utworów: uczniowie PSM I i II st. w Opolu  

Forma pracy: zajęcia grupowe 

Grupa: dzieci 5 i 6‐letnie  

Metody: oparta na słowie, działania praktyczne, pokaz 

Cele:  

‐ rozbudzenie u dzieci świadomości muzycznej 

‐ wzbudzenie zainteresowania muzyką poważną 

‐ wzbudzenie zainteresowania instrumentami muzycznymi i techniką gry na wybranych instrumentach 

‐ „żywy” kontakt z instrumentem oraz zapisem nutowym (klucz wiolinowy, nuty) 

‐ zapoznanie dzieci z literaturą muzyki poważnej 

‐ uatrakcyjnienie zajęć przedszkolnych 

‐ zachęcenie do podjęcia nauki w PSM I st. (promocja szkoły) 

Środki  dydaktyczne:  instrumenty  muzyczne  (skrzypce,  akordeon,  gitara,  keyboard,  wiolonczela,  flet 
poprzeczny),  gazetka  tematyczna  (zapis  nutowy,  przykłady  instrumentów),  plansze  ze  zdjęciami 
instrumentów do prezentacji, płyta CD – nagrania różnych instrumentów, nuty do prezentacji, nagrody‐
kolorowanki o tematyce muzycznej 

Literatura:  

• zbiory nutowe:  

‐ Paul Taffanel Andante Pastoral and Scherzettino  

‐ Grażyna Bacewicz Taniec Mazowiecki  

‐ Felix Rybicki Gram wszystko (do prezentacji) 

‐ Aleksander Szeligowski Album z obrazkami (do prezentacji) 

Przebieg zajęć: 

1) Przywitanie dzieci, kilka słów o charakterze spotkania. 

2)  Konkurs  –  zagadka:  nauczyciel  prezentuje  nagranie  a  dzieci  próbują  odgadnąć,  brzmienie  jakiego 
instrumentu  usłyszały.  Jeśli  dziecko  zna  odpowiedź,  zgłasza  się  i  odpowiada,  po  czym  wskazuje  dany 
instrument  wśród  rozłożonych  instrumentów  lub  plansz.  Nagrodą  za  prawidłową  odpowiedź  jest 
kolorowanka muzyczna. 

Prezentacja gazetki tematycznej oraz przykładów nutowych z literatury dziecięcej 

Prezentacje nagrań z brzmieniem instrumentów: 

• skrzypce 

fagot 

• perkusja 

flet poprzeczny 

Przerywnik: 

‐ występ uczennicy klasy fletu (wyk. Paul Taffanel Andante Pastoral). 

‐  zadanie  dla  dzieci:  zwrócenie  uwagi  czy  był  to  utwór  wesoły  czy  smutny.  Nagrodą  za  prawidłową 
odpowiedź jest kolorowanka muzyczna. 

Prezentacje nagrań z brzmieniem instrumentów – ciąg dalszy: 

• gitara 

trąbka 

• wokal męski 

• akordeon 

• wiolonczela 

Przerywnik: 

‐ występ uczennicy klasy wiolonczeli (wyk. Grażyna Bacewicz Taniec Mazowiecki). 

‐ pokaz możliwości instrumentu:  

1. prezentacja najwyższego i najniższego dźwięku jaki można wydobyć na wiolonczeli. 

2. zagranie tego samego fragmentu melodii trzema różnymi sposobami – portato, legato, staccato. 

‐ zadanie dla dzieci: próba pokazania ruchem ciała zaprezentowanych przez uczennicę sposobów gry. 

Prezentacje nagrań z brzmieniem instrumentów – ciąg dalszy: 

• obój 

• wokal żeński 

tuba 

fortepian 

• głosy chóralne 

Przerywnik: 

‐ występ uczennicy klasy fletu (wyk. Paul Taffanel Scherzettino). 

‐  zadanie  dla  dzieci:  zwrócenie  uwagi  czy  był  to  utwór  wesoły  czy  smutny.  Nagrodą  za  prawidłową 
odpowiedź jest kolorowanka muzyczna. 

‐ pokaz możliwości instrumentu:  

1. prezentacja najwyższego i najniższego dźwięku jaki można wydobyć na flecie ...