Dodaj publikację
Autor
Celina Woryna
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
0,00
Pobrań
235

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć poszerzających informacje o  otaczającym świecie. Możliwy do przeprowadzenia w grupach wychowawczych w świetlicach szkolnych.
 Pobierz (doc, 51,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ I

TEMAT ZAJĘĆ: Cuda świata.

CELE:
Dziecko potrafi:
1) wytłumaczyć znaczenie słów „cuda świata”
2) wymienić trzy cuda świata
3) wyszukiwać informacje w tekście
4) dopasować zdania do trzech cudów świata
5) współpracować w grupie

METODY: pogadanka, praca z mapą, praca z tekstem, quiz, rozsypanka

FORMY ZAJĘĆ: grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartoniki w trzech kolorach, przedstawiające piramidę w Gizie, posągi Moai, Statuę Wolności, mapa świata, kartki z opisem wymienionego cudu, 6 kartek w kolorze żółtym, zielonym i niebieskim, pytania do quizu, rozsypanka dla trzech grup

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1) Powitanie dzieci, krótkie wprowadzenie: dzisiaj wybierzemy się w podróż do różnych zakątków świata i będziemy poznawać znajdujące się tam „cuda”.
2) Podział na trzy grupy – dzieci losują z koszyczka kartoniki w trzech kolorach, przedstawiające trzy wybrane cuda świata: piramidę w Gizie (naklejoną na kartonik o kolorze żółtym), posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej (kolor zielony) i Statuę Wolności[1] (kolor niebieski). Zajęcie miejsc w grupach.
3) Wskazanie przez nauczyciela na mapie świata, gdzie znajduje się Giza, Wyspa Wielkanocna, Nowy Jork.
4) Podanie definicji cudu[2] przez nauczyciela, krótka pogadanka.
5) Rozdanie informacji, opisujących wybrane zabytki[3] (aneks1). Grupa, która ma kartoniki w kolorze żółtym otrzymuje informacje o piramidzie w Gizie, kartoniki zielone o Wyspie Wielkanocnej, kartoniki niebieskie o Statule Wolności.
6) Zapoznanie się w grupach z podanymi informacjami /tekst czyta jedno dziecko z grupy/. Wybór zawodnika, który będzie uczestniczył w kolejnym zadaniu.
7) Ścieżka pytań (aneks2). Trójka wybranych dzieci ustawia się przy ścieżce z kartek w swoim kolorze /żółtej, zielonej, niebieskiej/. Nauczyciel czyta po kolei pytanie dla każdej z grup. Grupa wyszukuje potrzebne informacje w tekście i udziela odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź zawodnik przechodzi na następną kartkę. Po zakończeniu ścieżki wraca do swojej drużyny.
8) Rozsypanka (aneks3). Dzieci otrzymują wymieszane informacje z trzech wymienionych cudów świata. Zadanie polega na ich prawidłowym przyporządkowaniu.
9) Odczytanie charakterystyki każdego cudu świata, która powstała z rozsypanki.
10) Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach, zaproszenie na ciąg dalszy podczas następnego spotkania.

Aneks 1

Piramida Cheopsa
Znajdująca się w Egipcie, w mieście Gizie, piramida faraona Cheopsa jest najstarszą budowlą świata. Powstała 4,5 tyś lat temu i mimo to przetrwała do dziś. Była zaliczana do starożytnych cudów świata. Budowano ją przez 20 lat, prawdopodobnie jako miejsce pochówku faraona Cheopsa. W Egipcie znajduje się aż 96 piramid, będących grobowcami głównie faraonów, a piramida Cheopsa jest z nich największą. Pierwotnie miała wysokość 147m, ale obecnie jest o dziesięć centymetrów mniejsza ...