Dodaj publikację
Autor
Iwona Czernachowska
Data publikacji
2010-03-09
Średnia ocena
4,00
Pobrań
589

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz ten powstał na potrzeby profilaktyczne. W sposób prosty i ciekawy wyjaśnia dzieciom, jak należy troszczyć się o zdrowie na co dzień. Scenariusz wykorzystuje też prezentacje multimedialną. Jest w nim zabawa, wiedza i praktyczne ćwiczenia.
 Pobierz (doc, 36,0 KB)

Komentarze

vitiahoffmann, 2010-03-10, ocena:

fajne , pomysłowe

Podgląd treści


Rzozów 03.03.2010

Scenariusz zajęć profilaktycznych dla klasy II „Dbam o zdrowie”

Temat: Odpowiedzialność - co mogę zrobić by być silnym i zdrowym? Dbamy o zdrowie

CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
- wymienia codzienne czynności związane z dbaniem o zdrowie,
- potrafi wypowiedzieć się na temat, „ co oznacza zdrowo żyć”?
- poznaje zasady zdrowego żywienia i codziennej higieny osobistej
- wyróżnia pozytywne i negatywne oddziaływania człowieka w stosunku do własnego zdrowia
- potrafi zaapelować do kolegów o prowadzenie zdrowego trybu życia

Cel zajęć:
- zwrócenie uwagi na to, co mogę zrobić by być silnym i zdrowym
- zastanowienie się nad zdrowym sposobem życia

Metody pracy: praca w grupach kilkuosobowych, praca indywidualna, zabawa ruchowa
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, kartki, długopisy, encyklopedia zdrowia, dokończ zdanie

Przebieg zajęć:
1.Powitanie zaproszonych gości i dzieci.(ok.2 minuty)Podział na 3 barwne grupy.
2. Zaproszenie do obejrzenia prezentacji multimedialnej nt. dbam o zdrowie jestem za nie odpowiedzialny. Przytoczenie przez nauczyciela eksperymentu żywieniowego.(ok.8minut)
3. Opowiadanie. Nauczyciel czyta dzieci, kiedy usłyszą niewłaściwe zachowanie, nieodpowiedzialne niesłużące ich zdrowiu, podnoszą do góry rękę i wyjaśniają, co było niewłaściwego, nieodpowiedzialne w zachowaniu bohaterów.(ok.6minut)

Przykład opowiadania:
a) Była bardzo późna pora Klaudia siedziała w fotelu i oglądała film w telewizji. Chciało jej się spać, ale postanowiła obejrzeć jeszcze jeden film.
b) Zbyszek lubi smak lekarstwa, które lekarz dał mu na kaszel. Już był zdrowy, ale otworzył szafkę z lekarstwami i sięgną po butelkę, aby się trochę napić.

c) Był mroźny poranek. Rafał spojrzał przez okno i zobaczył, jak jego koledzy bawią się na ślizgawce. Szybko chwycił kurtkę i wybiegł z domu. Szalik i czapka zostały na wieszaku.
d) Mama przygotowała Krzysiowi śniadanie. Przed wyjściem do szkoły Krzyś bawił się z psem. Nagle spojrzał na zegarek, chwycił tornister i wybiegł do szkoły bez śniadania.

e) Twój przyjaciel jest przeziębiony, dzwoni i prosi cię być przyszedł się z nim pobawić. Czy poszedłbyś? Co zdecyduje o twoim wyborze?
f) Kiedy Kasie bolała głowa mama dała jej aspirynę. Kasię boli głowa, a mamy nie ma w domu. Czy powinna zażyć lekarstwo?

Przerywnik-zabawa ruchowa-2 minuty „Sałatka warzywna…”(marchew wit.A, seler wit.E, papryka wit.C)

4. Praca w grupach.
Uczniowie pracują w trzech grupach: żółtej, pomarańczowej, zielonej. Przydzielenie zadań każdej grupie. Zadaniem grup jest przedstawienie hasła apelującego, reklamy dotyczącej swojego hasła nt. odżywiania, sportu i czystości. Celem grupy jest przekonanie reszty klasy o prowadzeniu zdrowego trybu życia.
- grupa 1 – hasło „odżywianie” Gr.1Co należy zrobić od rana do południa ...