Dodaj publikację
Autor
Monika Szaruga
Data publikacji
2010-03-22
Średnia ocena
3,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przewrót w przód po naskoku  - scenariusz lekcji wychowania fizycznego w klasie V.
 Pobierz (doc, 45,5 KB)

Podgląd treści


Temat: Przewrót w przód z naskoku

– scenariusz lekcji wychowania fizycznego w klasie V

Miejsce: sala gimnastyczna.
Przybory: szarfy, piłka lekarska, woreczki
Przyrządy: materace, ławeczki

Cele lekcji:
• Kształcący: kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej – zwinności, gibkości, równowagi.
• Poznawczy: poznanie techniki przewrotu w przód po naskoku oraz sposobów samoasekuracji podczas ćwiczenia.
• Wychowawczy: wdrażanie d dyscypliny i organizacji lekcji.

Metody prowadzenia lekcji:
• Realizacja zadań ruchowych – zabawowa, zadaniowa, naśladowczo – ścisła
• Przekazywanie wiedzy – pokaz, objaśnienie
• Wychowawcze – wpływu sytuacyjnego – wyrażanie aprobaty i dezaprobaty

|Części |Czynności docelowe |Zadania ucznia |Czynności nauczyciela |Uwagi organizacyjne i |
|lekcji |ucznia | | |metodyczne |
|Część wstępna |Czynności |- słucha informacji nauczyciela, |- sprawdza gotowość ucznia do zajęć,|dwuszereg |
| |organizacyjno – |- przygotowuje się do świadomego |- podaje zadania lekcji, | |
| |porządkowe |udziału w lekcji, | | |
| | | | | |
| | |- uczestniczy w zabawie „Berek | | |
| | |zaczarowany”, |- określa zasady zabawy: osoba | |
| |Zabawa ożywiająca. | |złapana przez berka musi się |Zabawa odbywa się na |
| | | |zatrzymać i przyjąć ustaloną |całej sali |
| | | |wcześniej pozycję, aby ją | |
| | | |„odczarować” należy przejść między | |
| | | |jej NN, | |
| | | | | |
| | |- w staniu; krążenia G, skręty w | | |
| |Pobudzenie i |prawo i w lewo, | | |
| |przygotowanie |- krążenia RR w przód i w tył, | | |
| |organizmu do wysiłku |- krążenie T, RR wyprostowane w górę,| | |
| |podczas rozgrzewki. |skulenie T, chwyt za podudzia i | | |
| | |powrót do p.w. | | |
| | |- leżenie przodem, RR w bok, | | |
| | |dotknięcie prawą stopą do LR i lewą | | |
| | |stopą do PR, | | |
| | |- podskoki w miejscu, luźne wymachy, | | |
| | |raz PN raz LN w przód, w tył, w bok, | | |
| | |- klęk podparty, wyrzuty obu NN w tył| | |
| | |do podporu przodem i powrót do p.w. | | |
| | |„Skoki zajęcze” | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| |Ćw. specjalne | | | |
|Część główna |Nauczanie nowego |Stacja I |- dzieli grupę na zespoły, | |
| |elementu |- przewrót w przód z przysiadu do |- demonstruje i wyjaśnia ćwiczenia | |
| | |przysiadu, |na kolejnych stacjach, | |
| | |- z półprzysiadu – przewrót w przód |- określa tempo ćwiczeń, | |
| | |do przysiadu, |- określa sposoby przejścia z jednej| |
| | |- przewrót w przód nad leżącą przed |stacji na drugą, | |
| | |materacem piłką lekarską, |- sprawdza dokładność wykonywanych | |
| | |- j.w. – przewrót nad odwróconą |zadań, poprawia błędy, | |
| | |ławeczką, |- naucza techniki przewrotu w przód | |
| | |- przewrót w przód z naskoku, |po naskoku, | |
| | | |- wyjaśnia zasady asekuracji przy | |
| | | |nauczaniu nowego elementu. | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | |Stacja II | | |
| | |- na odwróconej ławeczce maszeruje z | | |
| |Ćwiczenia równoważne |woreczkiem na głowie, na środku | | |
| | |ławeczki wykonuje dwa kroki | | |
| | |zamaszyste raz PN raz LN, | |Ćwiczą dwie osoby |
| | | | |jednocześnie, na dwóch |
| | | | |ławeczkach |
| | |Stacja III | | |
| | |- wykonuje podciąganie się w ślizgu | | |
| | |na ławeczce ustawionej skośnie i | | |
| |Ćwiczenia w podporach|zaczepionej na piątym szczeblu | |Ławeczki ustawione |
| |i zwisach |drabinki, | |równolegle, ćwiczą po |
| | | | |dwie osoby jednocześnie,|
| | | | |, NN ugięte w kolanach |
| | |Stacja IV | | |
| | |- przeskoki rozkroczne przez | | |
| | |partnera, | | |
| |Ćwiczenia w | | | |
| |podskokach | | | |
|Część końcowa |Uspokojenie |- naśladuje rozkwitające kwiaty ...