Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji fizyki z doświadczeniem
Klasa: III gimnazjum
PROWADZĄCY: Anna Tygielska
CZAS TRWANIA: 1 godz. lekcyjna
DZIAŁ: Optyka
TEMAT: Prawo odbicia światła
Cele lekcji
Po lekcji uczeń powinien:
- wiedzieć kiedy zachodzi zjawisko odbicia
- wiedzieć od jakich powierzchni światło ulega
- potrafić wytłumaczyć dlaczego nie widzimy odbicia światła od powierzchni
chropowatych
- znać prawo odbicia światła
- potrafić potrafić naszkicować odbicie promienia światła od danej powierzchni
Metody dydaktyczne:
Pogadanka, pokaz doświadczalny
Formy pracy:
Praca z całym zespołem klasowym
Pomoce dydaktyczne
Latarka kieszonkowa, wskaźnik laserowy, lusterko, arkusz białego papieru, kątomierz
szklane naczynie w kształcie prostopadłościanu, tarcza Kolbego wraz z wyposażeniem.,
programy komputerowe
Tok lekcji
1. Pogadanka z uczniami na temat, kiedy i gdzie można obserwować odbicie światła.
Uczniowie podają sytuacje w których spotykają się ze zjawiskiem odbicia światła.
2. Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: Od jakich, powierzchni odbija się światło.
Początkowo uważają, że światło może ulegać odbiciu tylko od powierzchni gładkich.
Początkowo twierdza też, że od powierzchni matowych i chropowatych światło nie
ulegnie odbiciu. Swoje przypuszczenia mogą próbować potwierdzić (uzasadnić) na
podstawie prostych doświadczeń z wykorzystaniem latarki kieszonkowej i przedmiotów o
różnym stopniu chropowatości np. kartka papieru, okładka zeszytu lub książki, lusterko,
blat ławki, tablica korkowa w klasie itp.
W dalszej części lekcji teoria uczniów zostanie zweryfikowana.
3. Doświadczenie 1
Do brzegu tablicy przyczepiamy arkusz białego papieru ( np. format A2, A0).
Zaznaczamy na nim, czarnym markerem, prosta poziomą linię biegnącą przez całą
długość kartki. Do bocznej krawędzi tablicy jeden z uczniów przykłada lusterko tak, aby
zaznaczona czarna linia znajdowała się ok. połowy wysokości lusterka.
a) Używając wskaźnika laserowego jeden z uczniów kieruje wiązkę światła laserowego na
punkt styku lusterka i czarnej linii. Kolorowym markerem uczniowie rysują na papierze
bieg wiązki światła, która pada na lusterko oraz bieg wiązki odbitej. Za pomocą
kątomierza uczniowie mierzą kąt pomiędzy wiązką padającą a czarną linią oraz kąt
pomiędzy wiązką odbitą a linia poziomą.
b) Doświadczenie powtarzamy zmieniając kąt padania wiązki światła.
c) Doświadczenie powtarzamy dla kata padania 00
d) Doświadczenie powtarzamy zmieniając szerokość wiązki światła (od bardzo wąskiej do
szerokości ok. 3-4 mm)
4. Uczniowie formułują wnioski z doświadczenia.
5. Doświadczenie 2
Szklane wysokie naczynie o kształcie prostopadłościanu napełniamy wodą ( ew. z
niewielkim dodatkiem mleka). Na dnie naczynia umieszczamy lusterko. Wiązkę światła
wskaźnika laserowego kierujemy na lusterko. Na ściankach naczynia kolorowym
markerem uczniowie zaznaczają wiązkę padającą oraz wiązkę odbitą od powierzchni
lusterka.
6. Uczniowie formułują wniosek z doświadczenia
7. Doświadczenie 3
Do ustawionej na stojaku tarczy Kolbego mocujemy zwierciadło ...