Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć z edukacji matematycznej.
Temat zajęcia: Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Cele: 1. przeliczanie przedmiotów na konkretach w zakresie 10,
2. kształtowanie umiejętności zapisywania wyrażeń do konkretów, rysunków, schematów,
3. utrwalanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10.
Pomoce: wiersz W. Chotomskiej pt. „Dziesięć bałwanków”, piosenka pt. „Będę kierowcą”; liście: 2 żółte i 5 czerwonych; cegiełki z działaniami; kartoniki z działaniami i wynikami; rysunek kropkowy; rysunek owoców na talerzu ; słodka nagroda.
Metoda: ćwiczeń.
Formy pracy: indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Powitanie.
2. Rozmowa z dzieckiem.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence pt. „Będę kierowcą” (treść piosenki w załączniku nr 1).
Uczeń przy muzyce swobodnie porusza się po sali, naśladując ruchy pojazdów. Gdy nastąpi przerwa w muzyce - zatrzymuje się i naśladuje trąbienie klaksonu. Kiedy śpiewamy o żółtym świetle, szuka na stole wśród innych kolorów, tego wyznaczonego.
4. Policz, ile krzeseł stoi w tym pokoju? (5).
I I CZĘŚĆ WŁAŚCIWA:
1. Przygotowałam wierszyk pt. ”Dziesięć bałwanków”
- Czytam wiersz: odłóż tyle bałwanków ile było w wierszu.
Ile odłożyłeś bałwanków? (10).
- Policz teraz patyczki, które położyłam.
Ile jest patyczków ? (8).
Czego jest więcej : bałwanków, czy patyczków?
- Zapisz działanie: (bałwanków było 10, patyczków 8)
To o ile jest mniej patyczków?
10 - 8 = 2
Patyczków jest o 2 mniej.
2. Posłuchaj opowiadania.
Dagmara w drodze do szkoły zbierała liście. Zebrała 2 żółte i 5 czerwonych. Ile zebrała liści ?
Ile zebrała żółtych ? (2).
Ile zebrała czerwonych? (5).
- Zapisz działanie:
2 + 5 = 7
To ile zebrała razem? (7).
3. Teraz trochę odwrócę to opowiadanie.
Dagmara w drodze do szkoły zebrała 7 liści 5 było czerwonych. To ile było żółtych?
Ile zebrała liści? (7).
Ile było czerwonych? (5).
- Zapisz działanie:
7 - 5 = 2
- To ile było żółtych? (2).
4. Dostałeś cegiełki na których są liczby. Twoim zadaniem jest policzyć działania znajdujące się na cegiełkach.
1 + 2 = 3 + 3 = 7 + 1 = 8 + 2 =
9 - 3 = 7 - 4 = 10 - 5 = 8 - 2 =
5. Połącz w pary działanie z wynikiem i pomaluj takim samym kolorem działanie i wynik.
8 - 7 5 3 + 2 9
4 + 5 1 3 + 4 2
6 + 0 5 + 5 6 + 2 6
10 7 - 4 10 3
6. Połącz kolejne liczby od 1 do 6.
I I I ZAKOŃCZENIE:
1. Na zakończenie naszej pracy dostaniesz rysunek owoców na talerzu .Na owocach znajdują się działania .Musisz je policzyć, a następnie w nagrodę pomalujesz rysunek zgodnie ze wskazówkami. Miłej pracy.
2. Słodka nagroda za ...