Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej.
Temat : Redagowanie opowiadania o losach dziewczynki w oparciu o historyjkę obrazkową i baśń H. Ch. Andersena ‘’ Dziewczynka z zapałkami’’.
Cele lekcji:
1) Cele operacyjne:
uczeń:
- przeczytał tekst z modulacją głosu, uzasadnił wypowiedzi przykładami z życia i tekstem;
-dobrał fragmenty opisu do punktów planu;
-kształcił umiejętność pisania opowiadania.
2) Cele wychowawcze :
- życzliwie zareagował na potrzeby otoczenia i dowiódł gotowość śpieszenia innym z pomocą;
-dbanie o poprawne formułowanie wypowiedzi.
Metody:
- praca z tekstem i ilustracją ,rozmowa , opowiadanie, ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy :
- indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik, zeszyt ćwiczeń, wycinanka, baśń , rzeczowniki , czasowniki , przymiotniki, teksty opowiadań, równoważniki zdań, tekst z lukami, zeszyt.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3. Odczytanie fragmentu baśni w celu ustalenia tytułu ,autora, czasu i miejsca akcji.
- Fragment baśni H. Ch. Andersena ,, Dziewczynka z zapałkami’’.
- Jakie marzenia miała dziewczynka ?
-Dlaczego musiała pracować w wigilijny wieczór?
-Co takiego robiła ,aby się ogrzać?
-Dlaczego nie wróciła na noc do domu?
-Co widziała w swoich wizjach?
-Dlaczego dziewczynka umarła?
-Jaka była na początku opowiadania?(biedna, smutna, głodna , zmarznięta)
- A jaka na końcu ? Jaką przedstawił ją autor?(radosną, uśmiechniętą, szczęśliwą).
-Jak wy byście pomogli takiej osobie?
-Co byście dla niej zrobili?
4.Umieszczenie na tablicy rzeczowników , czasowników i przymiotników potrzebnych do napisania opowiadania.
|RZECZOWNIKI |CZASOWNIKI |PRZYMIOTNIKI |
|dziewczynka, ręce, trzewiki, Wigilia, |marzła, wyciągnęła, nadeszła, sprzedawała, |zmarznięta, skostniałe, wielkie, stara, łagodna, |
|choinka, zapałki, płomyczek, piec |błyszczał, siedziała |najpiękniejsza, jasny |
5.Układanie podpisów do ilustracji w podręczniku s 40-41.
- Bosa dziewczynka idzie ulicą.
-Dziewczynka siedzi z zapałkami na ulicy.
-W płomieniu zapałki widzi ciepły piec.
-Trzyma niedopałek zapałki.
-Widzi półmisek z pieczoną gęsią.
-Przygląda się pięknej choince.
-Wyciąga ręce do babci.
-Babcia zabiera wnusię.
- Przechodnie przyglądają się dziewczynce.
6.Przerwa śródlekcyjna.
7.Podział klasy na poziomy i redagowanie opowiadania.
8.Przepisanie opowiadań do zeszytu.
9.Podsumowanie lekcji.
- Jaką czytaliśmy baśń?
-Kto jest autorem baśni?
-Jak należy pomagać osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej?
10.Zadanie pracy domowej: ćw. 4 s. 44 i nauczyć się opowiadać.
mgr Marzena Pietrzak
Szkoła Podstawowa w Zatorach