Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
Prowadząca: Małgorzata Wójcik
Przedmiot : Podstawy żywienia człowieka
Klasa: I ZSZ – kucharz małej gastronomii
Jednostka lekcyjna – 1 godzina
Temat: RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA.
Cel główny:
Uczeń potrafi stosować zasady prawidłowego odżywiania
i zestawiać prawidłowo posiłki w celu utrzymania równowagi kwasowo – zasadowej.
Cele szczegółowe:
Wiadomości:
1. Uczeń zna:
- pojęcia równowagi kwasowo-zasadowej, „kwasicy”
- pierwiastki kwasotwórcze i zasadotwórcze
- produkty spożywcze zakwaszające i alkalizujące
- objawy zakwaszenia organizmu
2. Uczeń rozumie:
- pojecie równowagi kwasowo –zasadowej
- potrzebę utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie w celu zapobieżenia zakwaszeniu organizmu
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
1. Zastosować zdobyte wiadomości w praktyce:
- zakwalifikować produkty spożywcze do kwasotwórczych i zasadotwórczych
- ocenić prawidłowość zestawienia posiłków pod względem utrzymania równowagi
kwasowo- zasadowej
- zaplanować posiłek tak, aby zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie
2. Komunikować się z nauczycielem i członkami grupy
Postawy:
- uczeń jest zainteresowany tematem lekcji
- uczeń współpracuje w grupie
- uczeń wykonuje ćwiczenia racjonalnie wykorzystując czas
Typ lekcji:
Wprowadzająca nowe wiadomości..
Metody nauczania:
- pogadanka,
- wykład konwersatoryjny
- prezentacja multimedialna
- ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy:
- zbiorowa,
- grupowa (2 osoby),
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna - „Równowaga kwasowo- zasadowa”,
- komputer (laptop),
- ekran,
- projektor multimedialny,
- karty pracy ucznia,
- podręcznik, zeszyt
Przebieg lekcji:
I. Czynności organizacyjne.
II. Sprawdzenie wiadomości o składnikach mineralnych ( odpytanie uczniów i ocena).
Pytania i polecenia:
1. Podaj definicję i podział składników ze względu na zapotrzebowanie i występowanie w organizmie.
2. Wymień makroelementy.
3. Podaj rolę (chloru, fluoru, jodu) w organizmie człowieka, źródła w pożywieniu i przedstaw objawy niedoboru.
III. Podanie tematu lekcji
Temat: RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA.
IV. Podanie celów lekcji.
V. Realizacja tematu lekcji.
Wykład konwersatoryjny z pomocą prezentacji multimedialnej. W trakcie ćwiczenia w grupach 2 osobowych:
Ćwiczenie 1:
Zakwalifikowanie podanych produktów spożywczych do kwasotwórczych i zasadotwórczych z wykorzystaniem karty pracy ucznia.
Porównanie z prawidłową odpowiedzią i ewentualna korekta.
Ćwiczenie 2:
Ocena prawidłowości zestawienia posiłków śniadaniowych, ze względu na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie z wykorzystaniem karty pracy ucznia.
Porównanie z prawidłową odpowiedzią i ewentualna korekta.
VI. Podsumowanie lekcji.
IX. Zadanie pracy domowej:
Zaplanuj w zeszycie posiłek – kolację tak, aby była zachowana równowaga
kwasowo-zasadowa w organizmie.
X. Ocena aktywności uczniów.