Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI
Prowadząca: Małgorzata Wójcik
Przedmiot : Podstawy żywienia człowieka
Klasa: II ZSZ – kucharz małej gastronomii
Jednostka lekcyjna – 1 godzina
Data: 12.01.2006r.
Temat: OCENA I KOREKTA PRZYKŁADOWYCH JADŁOSPISÓW.
Cele lekcji:
Poziom I: wiadomości
Kat. A – sprawdzenie zapamiętania wiadomości
Uczeń zna : - zasady układania jadłospisów
- prawidłowy skład poszczególnych posiłków
Kat. B – sprawdzenie zrozumienia wiadomości
Uczeń rozumie :
- na czym polega urozmaicenie posiłków pod względem barwy, smaku, zapachu, konsystencji
i technik sporządzania
Poziom II: umiejętności
Kat. C – sprawdzenie zastosowania wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
- dokonać oceny jadłospisu pod względem doboru produktów i technik sporządzania potraw
i wskazać ewentualne błędy
Kat. D – sprawdzenie zastosowania wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
- dokonać korekty jadłospisu w oparciu o posiadana wiedzę
Typ lekcji:
Sprawdzająca wiadomości i umiejętności.
Metody nauczania:
Słowna (pogadanka),
Problemowa
Formy pracy:
Zbiorowa,
Grupowa,
Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Zeszyt,
Materiały ksero- jadłospisy,
Foliogramy,
Arkusze papieru,
Markery,
Rzutnik do foliogramów
Przebieg lekcji:
I. Sprawdzenie listy obecności.
II. Podanie celów lekcji.
III. Podanie tematu lekcji
Temat: OCENA I KOREKTA PRZYKŁADOWYCH JADŁOSPISÓW.
IV. Sprawdzenie wiadomości niezbędnych do oceny i korekty jadłospisów ( odpytanie uczniów i ocena).
Pytania i polecenia:
1. W jakim celu układa się jadłospisy?
2. Wymień zasady układania jadłospisów.
3. Wymień rodzaje posiłków.
4. Co powinno wchodzić w skład prawidłowo zestawionych poszczególnych posiłków (śniadania, II śniadania, obiadu, podwieczorka, kolacji)?
V. Realizacja tematu lekcji.
1. Podzielenie klasy na grupy i wskazanie lidera.
2. Rozdanie materiałów ksero, arkuszy papieru i markerów.
3. Podanie problemu jaki mają rozwiązać:
- przeanalizować jadłospisy,
- wypisać ewentualne błędy w jadłospisach
- dokonać korekty (poprawy) jadłospisów na arkuszach papieru.
4. Prezentacja prac każdej grupy.
5. Ocena wyników rozwiązania problemu i zaangażowania w pracy grupowej.
VI. Podsumowanie lekcji.
IX. Zadanie domowe: Opracuj jadłospis całodzienny, tygodniowy dla ludzi starszych.