Dodaj publikację
Autor
Monika Gonczarewicz
Data publikacji
2010-04-12
Średnia ocena
0,00
Pobrań
52

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka rosyjskiego klasa IV SP. Temat: Wprowadzenie liter: С с, Ш ш, Ж ж, Ч ч, ы - ćwiczenia w pisaniu.
 Pobierz (doc, 38,0 KB)

Komentarze

edark, 2011-03-18

Raczej słaby scenariusz, brak dodatkowych ćwiczeń i zabaw

Podgląd treści


Scenariusz lekcji języka rosyjskiego przeprowadzonej przez nauczyciela stażystę

Imię i nazwisko prowadzącego: Monika Gonczarewicz Data: 02.12.2009

Szkoła: Szkoła Podstawowa w Tuchowiczu Klasa: IV

Kolejność lekcji w jednostce metodycznej (podkreślić):1 2 3 4

Typ lekcji (zaznaczyć, jeśli nie jest to lekcja kombinowana): lekcja z całą klasą

Temat lekcji: Wprowadzenie liter: С с, Ш ш, Ж ж, Ч ч, ы - ćwiczenia w pisaniu.

Cele lekcji:

a) językowo – komunikacyjny: uczeń potrafi wymawiać wyrazy zawierające spółgłoski twarde: «ш», «ж» oraz spółgłoski miękkie «ч». Potrafi odwzorować poznane litery. Kojarzyć głoski zaprezentowane w wersji dźwiękowej z ich odpowiednikami graficznymi (literami drukowanymi i pisanymi).

b) krajoznawczy/kulturoznawczy: uczeń potrafi powiedzieć po polsku o zastosowaniu i zasadach stosowania ortografii w pisowni cyrylicy.

c) wychowawczy: uczeń potrafi stosować zwroty grzecznościowe podczas zadawania pytań i udzielaniu odpowiedzi.

Materiały dydaktyczne: podręcznik z ćwiczeniami, płyta CD.

Przebieg lekcji:

|CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |CZYNNOŚCI UCZNIÓW |UWAGI |
|I. Początek lekcji: | | |
| | | |
|1. czynności organizacyjno – porządkowe: | | |
|Rozpoczęcie lekcji, sprawdzenie obecności. | | |
|Sprawdzenie pracy domowej. Przedstawienie uczniom | | |
|planu pracy podczas lekcji. | | |
| | | |
|2. moment konwersacyjno – powtórzeniowy: | |2. Uczniowie piszą |
|Przypomnienie zasad pisowni poznanych dotychczas | |dyktando. |
|liter. Powtórzenie leksyki z poprzedniej lekcji. | | |
|3. wprawki językowo-komunikacyjne: | | |
|Odpowiadanie na pytania. | | |
| |3. Wykorzystując poznane słownictwo uczniowie |3. Powtórzenie leksyki z |
| |odpowiadają na pytania nauczyciela. |poprzednich zajęć. |
| | | |
|II. Dominanta lekcji: | | |
| | | |
|4. wprowadzenie liter: С с, Ш ш, Ж ж, Ч ч, ы. |4. Uczniowie powtarzają po nauczycielu głoski, najpierw |4. Nauczyciel tłumaczy |
|Nauczyciel wymawia wyraźnie wprowadzone litery. |wszyscy razem, a następnie każdy osobno. |uczniom jak należy |
| | |poprawnie wymawiać twarde|
| | |i miękkie spółgłoski |
| | |rosyjskie. |
| | | |
| | | |
|5. pisownia liter. | | |
|Nauczyciel zapisuje na tablicy wprowadzane kolejno |5. Uczniowie zapisują w zeszytach ćwiczeń nowopoznane | |
|litery, pokazując uczniom sposób ich kaligrafowania. |litery. Wcześniej jednak zwracają uwagę w jaki sposób | |
| |pisze się daną literę wzorując się na zapisie | |
| |nauczyciela. | |
|6. ćwiczenia w pisaniu. | | |
| | | |
| |6. Uczniowie wykonują kolejne ćwiczenia w pisaniu. | |
| |Ćwiczenie polega na podpisaniu ilustracji oraz układaniu| |
| |zdań z rozsypanek wyrazowych. | |
| | | |
|8. ćwiczenia leksykalne. | | |
| |8. Uczniowie poznają nową leksykę zawierającą | |
| |wprowadzone na lekcji litery. Nowe słownictwo zapisują w| |
| |słowniczkach tematycznych. | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|III. Zakończenie lekcji: | | |
| | | |
|9. zadanie pracy domowej. | |9. Rozdzielenie pracy |
| | |domowej na obowiązkową |
| | |dla wszystkich oraz |
| | |dodatkową dla osób |
| | |chętnych. |
| | | |
|10. ocena pracy uczniów podczas lekcji. | |10. Uczniowie pracujący |
| | |na lekcji najlepiej |
| | |otrzymują ocenę za |
| | |aktywność. |