Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT DO LEKCJI BIOLOGII DLA KLASY I
wg wyd. Operon
Dział: Układ pokarmowy
Temat: Gruczoły układu pokarmowego.
Cele lekcji:
a) kształcenia
w zakresie wiadomości uczeń:
- wymienia nazwy gruczołów występujących w układzie pokarmowym
- podaje funkcje wątroby i trzustki
- opisuje rolę żółci i enzymów trzustkowych
w zakresie umiejętności uczeń:
- wyjaśnia poszczególne funkcje wątroby i trzustki
- charakteryzuje sposób ukrwienia wątroby
- analizuje schematy, dotyczące funkcji metabolicznych wątroby
- porządkuje wiadomości i przedstawia je w formie zestawienia
b) wychowania
uczeń:
- uświadamia sobie rolę największych gruczołów w procesie homeostazy
- postrzega wątrobę i trzustkę jako narządy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu
- ma świadomość szkodliwego wpływu niektórych czynników na pracę tych narządów
Metody pracy
a) elementy wykładu
b) dyskusja
c) analiza materiałów źródłowych , schematów
d) praca równym frontem
Środki dydaktyczne
a) podręcznik
b) załącznik nr 1 – układ pokarmowy, największe gruczoły
c) załącznik nr 2 - schemat ukrwienia wątroby
d) załącznik nr 3- zadanie
Przebieg lekcji
I Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie nazw gruczołów związanych z układem pokarmowym.
Potwierdza prawidłowość wypowiedzi uczniów, koryguje ewentualne błędy.
II Faza realizacyjna
1. Nauczyciel przedstawia cele bieżącej lekcji i formułuje temat.
2. Nauczyciel omawia położenie i budowę największych gruczołów. Podczas omawiania ich położenia odwołuje się do schematu ( podr.str.57, ryc.52) , załącznik nr 1
3. Nauczyciel objaśnia funkcje trzustki jako narządu, produkującego hormony enzymy trawienne.
Uczniowie wymieniają nazwy enzymów trzustkowych oraz sporządzają notatkę na temat działania hormonów trzustki.
4. Nauczyciel wyjaśnia, że wątroba ze względu na obecność płatów jest narządem podzielnym i podlega transplantacji.
5. Nauczyciel posługuje się schematem ukrwienia wątroby-załącznik nr 2
Uczniowie uzupełniają schemat, podając skład krwi w poszczególnych naczyniach krwionośnych tego narządu.
6. Nauczyciel objaśnia funkcję żółci w procesie trawienia. Uczniowie analizują materiały źródłowe ( schematy trawienia w podręczniku i opis funkcji wątroby) .Następnie z pomocą nauczyciela uczniowie ustalają , na czym polega metaboliczna, magazynująca, termoregulacyjna i produkcyjna rola wątroby.
7. Uczniowie starają się wymienić czynniki, wywołujące stany chorobowe wątroby.
Nauczyciel określa rolę detoksykacyjną tego gruczołu.
8. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy – załącznik nr 3
Uczniowie wykonują zadanie indywidualnie a następnie ( na ochotnika lub wyznaczeni) prezentują wyniki zadania , czyli rolę wątroby i odpowiadający jej opis.
Nauczyciel ocenia wypowiedzi uczniów.
III Faza podsumowująca
1. Nauczyciel analizuje pracę uczniów i podsumowuje krótko rolę omawianych narządów.
2. Nauczyciel podaje i omawia pracę domową
Praca domowa
1. Podaj najczęściej występujące schorzenia( po jednym dla każdego narządu) wątroby i trzustki. Opisz ich objawy, przyczyny i skutki.
Dla wszystkich uczniów.
2. Zaplanuj doświadczenie ...