Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI GODZINA WYCHOWAWCZA
KLASA I GIMNAZJUM SPECJALNE W SZCZECINIE
Data ; 19.01 2007
Czas trwania :45 min
Przygotowała i prowadziła L.Karwowska
TEMAT : Kłamać ...nie kłamać –oto jest pytanie !
Cele :
- kształcenie umiejętności zabierania głosu na dany temat
- kształcenie tolerancji dla innych stanowisk i poglądów
- wyrabianie umiejętności argumentowania swoich wypowiedzi
- wdrażanie do kultury dyskusji ,nie przerywanie innym wypowiedzi
- kształcenie umiejętności oceny siebie i innych
Środki dydaktyczne :
-nagranie z piosenką ,,Skłamałam ,, E. Bartosiewicz
-kartki z napisami ,,tak to prawda ,, ,,nie zgadzam się ,, ,,czasami można ,,
Przebieg zajęć :
1.Wprowadzenie do tematyki zajęć :
a) Prośba nauczyciela o uwazne wysłuchanie utworu ,który będzie wprowadzeniem do tematu dzisiejszych zajęć
b) Słuchanie nagrania
2 Przedstawienie tematu
a) zapis przez nauczyciela na tablicy zdania ,,KLAMSTWO UŁATWIA ŻYCIE „
3) Dyskusja
a) Rozpoczęcie dyskusji pytaniem czy napisane zdanie jest prawdziwe ?Czy to prawda?
b) Przedstawienie przez nauczyciela trzech możliwych stanowisk :
-tak to prawda
-nie zgadzam się
-czasami można skłamać
c) Uczniowie deklarują ,które stwierdzenie jest im najbliższe .Uzasadniają wybór i siadają do grup z określonym stanowiskiem
d) Poinformowanie uczniów o możliwości zmiany miejsca w trakcie dyskusji ,musza jednak uzasadnić zmianę zdania
e) Nauczyciel umiejętnie kieruje dyskusją podając różnorodne przykłady kłamstw .
4) Przedstawienie kolejnego problemu :
a) czy chciałbyś być okłamywany ?
b) czy dobrze czujesz się z kłamstwem (chwila refleksji )
5) Praca w grupach
a) jakimi wyrazami można zastąpić słowo ,,kłamać,,(np. wprowadzać w błąd ,nie mówic prawdy ,zmieniać prawdę ,oszukiwać itp.)
b)zapis na kartkach podklejenie pod napisem kłamstwo
6 ) Podsumowanie lekcji