Dodaj publikację
Autor
Ewa Saniewska
Data publikacji
2010-04-19
Średnia ocena
0,00
Pobrań
98

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji kl. V. Temat: Co czuła Ewa, kiedy zachorowała jej mama? - nazywanie uczuć na podstawie tekstu Z. Nałkowskiej „Smutek i radość”.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


Przygotowała: Ewa Saniewska, SP nr 18 Jastrzębie Zdrój

Konspekt lekcji j.polskiego w kl.V

Temat: Co czuła Ewa, kiedy zachorowała jej mama? - nazywanie uczuć na podstawie tekstu Z.Nałkowskiej „Smutek i radość”.

Czas trwania: 2 jednostki lekcyjne

Podstawa programowa:
Mówienie: na temat otaczającej rzeczywistości, własnych zainteresowań, z uwzględnieniem różnorodnych sytuacji, ról i kontaktów międzyludzkich, ze świadomością emocjonalnego nacechowania wypowiedzi oraz próbami ich oceny.
Słuchanie: uważne i ze zrozumieniem
Czytanie: głośne i wyraziste, z uwzględnieniem zasad kultury żywego słowa
Pisanie: w związku z potrzebami codziennej komunikacji, ekspresji własnych doznań, z troska o sprawność stylistyczną oraz poprawność gramatyczną, interpunkcyjną, ortograficzną, a także estetykę tekstu
Odbiór tekstów kultury: z refleksją nad wartościami i zasadami etycznymi, zwłaszcza dylematami natury etycznej przeżywanymi przez bohaterów.

Cele cyklu:

Uczeń:
• zna wyrazy nazywające uczucia związane z przykrymi i niezwykłymi doświadczeniami
• analizuje własne doznania i przeżycia
• zna zakresy znaczeniowe w obrębie wyrazów pokrewnych, bliskoznacznych, antonimy
• prowadzi rozmowę, w której wypowiada się na temat własnych doznań i emocji
• rozwija zdolność empatii (np. gdy ktoś w rodzinie ciężko choruje)

Cele lekcji:

Uczeń:
• analizuje i interpretuje opowiadanie (wyszukuje w tekście informacje o postaciach, wyodrębnia w tekście kolejne wydarzenia, dostrzega przełomowy punkt akcji
• poprawnie posługuje się terminami: narrator, punkt kulminacyjny, wyrazy przeciwstawne, akapit.
• wyszukuje wyrazy i wyrażenia nazywające przeżycia bohatera
• poprawnie, płynnie posługuje się wyrazami nazywającymi uczucia
• sprawnie dobiera wyrazy bliskoznaczne, przeciwstawne

Środki dydaktyczne:

Tekst opowiadania – podręcznik
Karta pracy
Metody: poszukujące, dyskusji, praca z tekstem, uzupełnianie tabeli

TOK LEKCJI:

1.Ćwiczenia słownikowe – nazywanie uczuć.
Uczniowie nazywają uczucia, jakie ogarniają ich w czasie burzy, zapisują ich nazwy.

2.Rozmowa nt. wcześniej przeczytanego przez uczniów opowiadania.
• świat przedstawiony (czas, miejsce wydarzeń, bohaterowie)
• zdolni uczniowie prezentują przygotowany w domu plan wydarzeń w formie zdań lub równoważników zdań
• uczniowie słabsi prezentują fragmenty, które wywołały emocje, wzruszyły itp.

3.Karta pracy – nazywanie uczuć Ewy, które towarzyszyły kolejnym wydarzeniom.

4.Rysowanie rosnącego i opadającego napięcia ze wskazaniem punktu kulminacyjnego.

5.Rozmowa podsumowująca lekcję, oceny za aktywność.

6.Zadanie pracy domowej:
Wyjaśnij w 2-3 zdaniach dlaczego w tytule znalazły się wyrazy przeciwstawne?