Dodaj publikację
Autor
Ewa Saniewska
Data publikacji
2010-04-19
Średnia ocena
1,00
Pobrań
135

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji dla klasy V. Temat: Poetycki portret kaliny w wierszu Teofila Lenartowicza. Funkcja środków stylistycznych.
 Pobierz (doc, 25,5 KB)

Podgląd treści


Przygotowała: Ewa Saniewska, SP nr 18 Jastrzębie Zdrój

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V.

Temat lekcji:
Poetycki portret kaliny w wierszu Teofila Lenartowicza. Funkcja środków stylistycznych

Cele lekcji:

Uczeń:
• poznaje wiersz Lenartowicza „Kalina”
• doskonali umiejętność sporządzania różnych form notatek
• analizuje i interpretuje wiersz, poszukując w nim elementów odwzorowujący świat rzeczywisty oraz elementów powstałych w wyobraźni poety
• znajduje w tekście informacje na zadany temat
• czyta wiersz głośno i cicho, co służy lepszemu poznaniu utworu i usprawnieniu techniki czytania
• posługuje się terminami „uosobienie”, „przenośnia”, „epitet”.
• Dostrzega wieloznaczność wyrazu „korale”
• śledzi podobieństwa pomiędzy życiem człowieka a zmiennością natury opisane w wierszu
• dostrzega związek wiersza z mitem „Demeter i Kora”
• projektuje przekład intersemiotyczny wiersza (obraz)
• rozwija wrażliwość artystyczną

Środki i pomoce dydaktyczne:

Tekst wiersza Kalina, ilustracja przedstawiająca gałązkę kaliny, karta pracy

Tok lekcji:

1.Głośne czytanie wiersza przez nauczyciela, a następnie przez uczniów.

2.Wyjaśnienie trudnych słów.

3.Oglądanie ilustracji przedstawiającej gałązkę kaliny z koralami (P s.70)

4.Wyszukiwanie przez uczniów informacji na temat kaliny w wierszu
• nad modrym w gaju rosła potokiem
• u tej krynicy

5.Uzupełnianie karty pracy.

6.Uczniowie zastanawiają się w jaki sposób można treść wiersza przedstawić za pomocą obrazu
lub oddać językiem baletu.

7.Zadanie domowe.