Dodaj publikację
Autor
Danuta Pawkin-Kmita
Data publikacji
2010-04-27
Średnia ocena
4,00
Pobrań
195

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji opracowałam na podstawie powieści Pawła Zuchniewicza "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża." Celem lekcji jest utrwalenie wiadomości o pamiętniku jako gatunku literackim oraz doskonalenie umiejętności pisania kartki z pamiętnika.
 Pobierz (doc, 82,5 KB)

Komentarze

pati, 2010-05-16

Ciekawa propozycja ujęcia tematu lekcyjnego( wzbogaconego o materiał książkowy-duże ułatwienie dla nauczyciela).Pozdrawiam Autorkę!

Podgląd treści


Temat lekcji: Tego człowieka nie zapomnę nigdy. Kartka z pamiętnika Karola Wojtyły na podstawie fragmentów powieści Pawła Zuchniewicza „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” (2 godz.)

Cele ogólne:

- utrwalenie wiadomości o pamiętniku jako gatunku literackim,
- inspirowanie uczniów do tworzenia własnych tekstów w oparciu o czytane fragmenty utworu,
- wzbogacanie słownictwa uczniów,
- prezentowanie własnej pracy.

Cele w jęzku ucznia:

- znasz cechy pamiętnika,
- rozumiesz czytane fragmenty tekstu,
- potrafisz napisać kartkę z pamiętnika,
- prezentujesz własną pracę.

Metody i techniki pracy: praca z tekstem, praca indywidualna, schemat oceniania, samoocena.

Środki dydaktyczne: karteczki z cechami pamiętnika, fragmenty tekstu, karty pracy, zdjęcia postaci.

Uwaga do realizacji:

Wykorzystujemy skserowane zdjęcia z książki.

PRZEBIEG LEKCJI

1. Zapisanie i podanie w zeszytach tematu lekcji.

Na podstawie wybranych fragmentów książki Pawła Zuchniewicza „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” napiszecie kartkę z pamiętnika Karola Wojtyły zatytułowaną „Tego dnia nie zapomnę nigdy.”

2. Zapisywanie w zeszytach skojarzeń do słowa wspomnienie – praca samodzielna.

wspomnienie – to, co minęło; przypomnienie, pamięć, przeżycie, przeszłość, pamiątka, pozostałość

3. Uczniowie zastanawiają się i udzielają odpowiedzi na pytanie:

Jakie znaczenie w życiu człowieka mają wspomnienia?

4. Uczniowie uzupełniają i uzasadniają w zeszytach zdanie - praca samodzielna.

Nigdy nie zapomnę spotkania z ……..................................................................................

5. Odczytanie prac uczniów.

6. Wprowadzenie nauczyciela do realizacji tematu lekcji.

W książce Pawła Zuchniewicza odnajdujemy wiele wspomnień Karola Wojtyły. Niektóre z nich dotyczą ludzi, którzy odegrali znaczącą rolę w jego posłannictwie duszpasterskim
i powołaniu kapłańskim.

7. Prezentacja zdjęć wybranych postaci: Jan Tyranowski, Ojciec Pio, kardynał Adam Stefan Sapieha, kardynał Stefan Wyszyński.

8. Przypomnienie i rozdanie kartek z cechami pamiętnika jako gatunku literackiego. (Załącznik 1)

9. Czytanie wybranych fragmentów dotyczących wymienionych postaci z jednoczesnym podkreślaniem informacji o postaciach. (Załącznik 2)

10. Wspólne uzupełnianie przygotowanych kartę pracy. (Załącznik 3)

11. Podanie uczniom schematu oceniania prac:

- napisany w 1 osobie,
- uwzględniona data,
- wykorzystanie informacje o postaci z karty pracy,
- poprawność ortograficzna i interpunkcyjna.

12. Samodzielne redagowanie kartki z pamiętnika Karola Wojtyły dotyczącej wybranej postaci.

13. Odczytywanie prac.

14. Samoocena według podanego schematu – ewentualna korekta prac przez uczniów.

15. Zebranie prac do oceny.

16. Zadanie domowe.

Napisz własną kartkę z pamiętnika dotyczącą spotkania z ważną dla Ciebie osobą. Nie zapomnij o uzasadnieniu swojego wyboru. Przed pisaniem przeczytaj cechy pamiętnika jako gatunku literackiego.

Załącznik 1

Cechy pamiętnika jako gatunku literackiego:

- pisany prozą,
- relacja 1-osobowa o zdarzeniach, których autor był uczestnikiem lub naocznym świadkiem,
- opowiada o zdarzeniach z pewnego dystansu czasowego,
- nie wymaga codziennego, systematycznego zapisywania, ale data pisania jest ważna.

Załącznik 2

Fragmenty dotyczące Jana Tyranowskiego ...