Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusze lekcji do lektury „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”
Pawła Zuchniewicza
Temat lekcji: Reporterskie relacje z Rzymu i okolic na podstawie fragmentów powieści Pawła Zuchniewicza „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” ( 2 godz.)
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości o reportażu jako gatunku publicystycznym,
- inspirowanie uczniów do tworzenia własnych tekstów w oparciu o czytane fragmenty utworu,
- wzbogacanie czynnego słownictwa uczniów.
Cele w języku ucznia:
- zastosujesz poznane słownictwo w redagowanej formie wypowiedzi,
- napiszesz krótki reportaż, uwzględniając otrzymane wskazówki,
- potrafisz wykorzystać treści fragmentów tekstu do napisania reportażu,
- wymienisz cechy dobrego reportażu,
- zaprezentujesz pracę własną i pracę grupy.
Nacobezu:
- wykorzystasz dobre rady reportażu,
- będziesz pamiętał, aby w reportażu nie cytować fragmentów tekstu.
Metody i formy pracy: praca z tekstem, praca indywidualna i grupowa, ocena koleżeńska, samoocena.
Środki dydaktyczne: konturowe mapy Europy, koperty z puzzlami lub rozsypankami obrazkowymi przedstawiającymi miejsca odwiedzane przez Karola Wojtyłę, objaśnione słownictwo dla grup, kartki z informacjami o dobrym reportażu.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Rozdanie uczniom map konturowych Europy. Zaznaczenie trasy podróży Karola Wojtyły do Rzymu: Polska – Kraków → Czechosłowacja – Praga → Niemcy – Norymberga, Strasburg → Francja – Paryż → Włochy – Rzym. (załącznik 1)
2. Podanie tematu i celów lekcji:
Rzym i jego okolice wywarły na młodym Karolu ogromne wrażenie. Celem dzisiejszej lekcji napisanie przez Was reportażu z odwiedzanych przez Karola Wojtyłę miejsc w Rzymie i okolicach.
3. Podanie uczniom Nacobezu (Na co będziemy zwracać uwagę)
4. Krótka pogadanka o gatunku publicystycznym, jakim jest reportaż. Rozdanie uczniom kartek ze wskazówkami do napisania dobrego reportażu.Reportaż – dobre rady:
- nadaj reportażowi intrygujący, ciekawy tytuł,
- pisz w 1 osobie, bo jesteś świadkiem, obserwatorem wydarzenia,
- oddaj autentyczność, wierność i prawdziwość relacji,
- podaj bohatera, czas i miejsce oraz skutki wydarzenia,
- możesz zastosować czas teraźniejszy lub przeszły,
- możesz pisać, wykorzystując elementy opowiadania, opisu, dialogu,
- wyraź osobisty stosunek do opisywanych wydarzeń, bohatera reportażu.
5. Przypomnienie miejsc w Rzymie i okolicach, które odwiedził Karol Wojtyła: Bazylika św. Piotra, katakumby św. Kaliksta, kościół św. Andrzeja na Kwirynale, kościół św. Benedykta
w Subiaco.
6. Podział klasy na 4 grupy. Lider każdej grupy losuje kopertę z puzzlami lub rozsypanką obrazkową wybranego miejsca. (załącznik 2)
Uwaga do realizacji: Do puzzli lub rozsypanki obrazkowej można wykorzystać ilustracje wybranych miejsc z książki P. Zuchniewicza lub inne wybrane przez nauczyciela.
6. Układanie rozsypanek obrazkowych i rozpoznanie miejsca.
7. Rozdanie materiałów źródłowych:
- fragmenty książki dotyczące wybranych miejsc (załącznik 3)
- słowniczek pojęć dotyczący wybranego fragmentu książki dla każdej grupy (załącznik 4)
Uwaga do realizacji: Uczniowie zostali podzieleni na grupy na poprzedniej lekcji. Każda grupa otrzymała słownictwo ...