Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
1.Klasa II - Gimnazjum
2.Nauczyciel – Katarzyna Wdowiak
3.Temat lekcji: What would you do if ...? – Second Conditional – Drugi okres warunkowy.
Cele lekcji:
Cele ogólne:
1. Zapoznanie ze strukturą i zasadami użycia II okresu warunkowego.
2. Kształcenie umiejętności poprawnego budowania zdań z użyciem II okresu warunkowego.
3. Kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się w języku angielskim.
Cele szczegółowe:
1.Uczeń zna zasady użycia II okresu warunkowego.
2.Uczeń potrafi ułożyć poprawne zdanie z użyciem II okresu warunkowego.
3. Uczeń potrafi:
a). mówić o hipotetycznych, niemożliwych lub mało prawdopodobnych zdarzeniach i pytać o nie,
b). mówić o marzeniach,
c). udzielać rad z użyciem II okresu warunkowego.
4. Uczeń potrafi poprawnie używać czasu Past Simple.
5. Uczeń potrafi wyszukać określone informacje w tekście piosenki.
Formy pracy: praca z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna kierowana przez nauczyciela.
Metody pracy: „Zadanie na dobry początek”, „Co dzisiaj robimy?”, „Wymiana w parach”, „Zdania podsumowujące”, „Wybierz sobie pracę domową”.
Pomoce dydaktyczne: tablica interaktywna, prezentacja multimedialna na temat II okresu warunkowego przygotowana przez nauczyciela, tablica z czasownikami nieregularnymi, podręcznik „Globetrotter Pre-Intermediate”, zeszyt ćwiczeń, karty do rozdania uczniom do pracy w parach
PRZEBIEG LEKCJI
I. Część organizacyjno– porządkowa (2 min.)
1. Zadanie na dobry początek – nauczyciel prosi uczniów, żeby wymyślili i napisali w zeszycie jedno zdanie z użyciem I okresu warunkowego.
2. Sprawdzenie obecności
II. Wprowadzenie (3 min.)
1. Nauczyciel prosi wybranych uczniów o przeczytanie zdania, które zapisali, a następnie o podanie zasady użycia I okresu warunkowego.
2. Co dzisiaj robimy? - nauczyciel konsultuje z uczniami przygotowany przez siebie plan tej lekcji. Będą mówić o II okresie warunkowym, poznają jego strukturę i zastosowanie, a następnie poćwiczą tworzenie poprawnych zdań z użyciem II okresu warunkowego.
III. Prezentacja (10 min.)
1. Nauczyciel mówi uczniom, że zastosowanie i strukturę zdania w II okresie warunkowym spróbują odgadnąć sami, na podstawie piosenki „If I were a rich man”. Po przesłuchaniu piosenki n-l pyta uczniów, jaki tytuł ta piosenka nosi w j. polskim (Gdybym był bogaty), co prowadzi do odgadnięcia przez uczniów zastosowania II okresu warunkowego. Następnie uczniowie mają za zadanie znaleźć w tekście piosenki zakończenie zdania If I were a rich man:
- I wouldn’t have to work hard (nie musiałbym ciężko pracować)
- I ‘d build a big tall house (zbudowałbym duży wysoki dom).
Uczniowie podkreślają te zdania w tekście piosenki.
N-l pyta uczniów, czy na podstawie podkreślonych zdań są w stanie odgadnąć strukturę zdania z użyciem II okresu warunkowego ...