Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Opracowanie: Krystyna Rura
SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ
TEMAT: Jak się żyje w naszej klasie? Podsumowanie I semestru.
Cele ogólne:
• Diagnoza samopoczucia uczniów w klasie
• Ocena funkcjonowania klasy jako zespołu
• Rozwijanie poczucia zaufania i otwartości
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Określa swoje miejsce w zespole klasowym.
• Wie, jak inni czują się w klasie.
• Potrafi wymienić osoby z klasy, z którymi czuje się najlepiej.
• Buduje nowe więzi z grupą.
Metody i techniki:
• Technika klasyczna J. .Moreno – test socjometryczny (zał.1)
• Technika rysowania kwiatka
• Metoda aktywizująca „mapa nieba” (zał.2)
• Ćwiczenia praktyczne, praca indywidualna i zbiorowa
• Dyskusja
Materiały:
• Testy
• Karty pracy – „mapy nieba”
• „Mapa nieba” - plakat
• Czyste kartki, kredki, flamastry
• Duży arkusz papieru
• Ankieta ewaluacyjna (zał.3)
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe:
- sprawdzenie obecności
- zapisanie tematu w dzienniku
- usprawiedliwienie nieobecności
2. Sformułowanie tematu i uświadomienie celów lekcji
Koniec semestru to dobra okazja, aby zastanowić się nad tym, jak się żyje w naszej klasie. Czy wszyscy czują się w tym zespole dobrze? Czy nasza klasa jest zgrana? Co możemy zrobić, żeby było lepiej?
3. Realizacja tematu:
Ćwiczenie 1.
- Rozdanie testów socjometrycznych, objaśnienie sposobu wypełnienia
- Podkreślenie, że bardzo ważna jest szczerość oraz, aby każdy wypełniał test samodzielnie, nie sugerując się tym, co piszą koledzy
- Wyjaśnienie, że opracowanie wyników jest czasochłonne, dlatego przedstawimy je na kolejnych zajęciach.
Ćwiczenie 2.
- Rozdanie czystych kartek, przygotowanie kredek, pisaków.
- Wyobrąź sobie, że wróżka zamienia Cię w kwiat. Narysuj siebie jako kwiat.
Jakim kwiatem jesteś? Napisz pod rysunkiem dlaczego ten kwiat Cię
reprezentuje, jest Twoją wizytówką ?
- Chętni uczniowie prezentują swój kwiat i uzasadniają wybór swojej wizji plastycznej
- Ćwiczenie to ma na celu poznanie, jaki obraz samego siebie ma każdy z rysujących
Ćwiczenie 3.
- Na dużym arkuszu papieru narysowany jest jak największy okrąg podzielony linią na połowę
- Na jednej części znajduje się napis: Dobrze czuję się w klasie, a na drugiej: Źle czuję się w klasie
- Uczniowie kolejno podchodzą do arkusza i plusami lub minusami wpisują swoje oceny:
skala ocen:
++ bardzo dobrze czuję się w klasie
+ raczej dobrze czuję się w klasie
- raczej źle czuję się w klasie
- - bardzo źle czuję się w klasie
- Opracowanie wyników:
a) Zsumowanie plusów i minusów.
b) Ustalenie ich proporcji.
c) O czym świadczą proporcje plusów i minusów?
d) Co można zrobić, aby minusów było mniej?
Ćwiczenie 4.
- Prezentacja plakatu – mapa nieba z komentarzem: Wyobraźcie sobie, że mapa nieba symbolizuje całą naszą klasę, a każdy z was jest jedną z gwiazd.
- Na swoich mapkach zaznaczcie, w którym miejscu czulibyście ...