Dodaj publikację
Autor
Anna Perkowska
Data publikacji
2010-05-04
Średnia ocena
0,00
Pobrań
267

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć dla klasy IV - technikum żywienia i gospodarstwo domowe.
 Pobierz (doc, 27,0 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

mgr Anna Perkowska

SOSW Gołotczyzna

Klasa IV – technikum żywienia i gospodarstwo domowe.
Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem. 2 jednostki lekcyjne.

TEMAT PROGRAMOWY: Ocena i zastosowanie technologii mięsa zwierząt rzeźnych.

TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Asortyment mięs smażonych naturalnych saute`.
Cele lekcji:
1. ogólny: uczeń powinien poznać asortyment mięs smażonych naturalnych saute`, dobór surowca na tego rodzaju potrawy, kształt i sposób wykończenia półproduktów przed smażeniem.
2. operacyjne: uczeń powinien:
a) na poziomie wiadomości:
- zapamiętać rodzaje potraw z mięs smażonych naturalnych saute` i prawidłowo nazwać je,
- zapamiętać dobór surowca do potrawy, kształt, grubość, sposób wykończenia półproduktów przed smażeniem,
- umieć prawidłowo zestawiać potrawy smażone naturalne z dodatkami.
b) na poziomie umiejętności:
- prawidłowo scharakteryzować asortyment mięs smażonych naturalnych saute`,
- zastosować odpowiednią obróbkę cieplną,
- przewidzieć następstwa złego doboru surowca do określonej potrawy,
- ocenić organoleptycznie nieprawidłowo lub prawidłowo sporządzoną potrawę,
- posługiwać się recepturami,
- estetycznie dekorować i podawać potrawy,

CELE WYCHOWAWCZE:
Kształtowanie umiejętności funkcjonowania w gastronomicznej rzeczywistości.
CELE REWALIDACYJNE:
Ćwiczenie cech pamięci, wzbogacanie i utrwalanie słownictwa podczas sprawdzania wiadomości nt.” Asortyment mięs smażonych naturalnych saute”. Wymagana jest prawidłowa, dokładna i wyczerpująca odpowiedź.
METODY NAUCZANIA:
- podająca – uczenie się przez przyswajanie wiedzy podawanej przez nauczyciela,
- zajęć praktycznych – uczenie się przez działanie, organizowanie działalności praktycznej,
TYP LEKCJI:

Wprowadzająco- utrwalająca.

ZASADY NAUCZANIA:
Związku teorii z praktyką – w założeniu prowadzenia tematu zajęć było wykorzystanie przyrostu wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych na zajęciach praktycznych i praktykach zawodowych a dotyczących tematu.
Świadomej aktywności – uczeń przeżywa to co ćwiczy, opracowuje zagadnienia, pojęcia, rozwija umiejętności obserwowania, manipulowania i praktycznego działania.
Indywidualności i zespołowości – zorganizowanie grup 2-3 osobowych do wykonywania zadania, pozwala na indywidualne zaangażowanie każdego ucznia, jak i na wyrabianie umiejętności pracy w zespole.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik,
- gabloty podziału tusz zwierząt rzeźnych,
- ilustracje potraw smażonych z mięsa,
- naturalne surowce i produkty,
- wyposażenie pracowni technologicznej,
Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji,
- obróbki termiczne stosowane w gastronomii ze szczególnym zwróceniem uwagi na jedną z nich-smażenie,
- najlepsze do smażenia elementy gastronomiczne tusz zwierząt rzeźnych,
- przygotowanie półproduktów mięsnych do smażenia,
2. Nawiązanie do tematu lekcji
-podział mięs smażonych,
-przygotowanie półproduktów do smażenia,
-surowce stosowane do przygotowania półproduktów,
3. Zapoznanie uczniów z tematem
- zapisanie tematu,
- zapisanie technik wykonania kolejnych potraw z mięs smażonych naturalnych saute,
- wykończanie mięs smażonych naturalnych saute,
- zapisanie sposobu podania,
- omówienie technik wykonania potraw,
4. Sporządzanie potraw z mięs smażonych naturalnych saute`,[podział uczniów na grupy].
5. Degustacja połączona z ewaluacją.
6. Porządkowanie stanowisk pracy.
7. Podsumowanie poznanych wiadomości.
8. Zadanie pracy domowej.

Przygotowała mgr Anna Perkowska ...