Dodaj publikację
Autor
Celina Woryna
Data publikacji
2010-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
218

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć o przysłowiach.
 Pobierz (doc, 3,7 MB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT ZAJĘĆ: Przysłowiowy zawrót głowy.

CELE:
Dziecko:
1) rozumie znaczenie terminu przysłowie
2) potrafi napisać przysłowie na podstawie słowa-klucza
3) umie narysować i pokazać wybrane przysłowie
4) potrafi ułożyć przysłowie z rozsypanki
5) potrafi wybrać zakończenie spośród podanych odpowiedzi
6) umie rozpoznać przysłowie na podstawie ilustracji i dokończyć je
7) współpracować w grupie

METODY: praca z tekstem, pokaz, rozsypanka, quiz, praca plastyczna

FORMY ZAJĘĆ: grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kredki, pisaki, kartki papieru, cukierki, zegarek lub stoper

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1) Podział na grupy: losowanie cukierków. Dzieci, które mają takie same cukierki, pracują w jednej grupie.
2) Podanie tematu i formy zajęć. Będzie sześć zadań, podczas których dzieci poznają lub utrwalą sobie znajomość różnych przysłów. Za każde poprawne wykonanie zadanie grupa otrzymuje jednego cukierka.
3) Wyjaśnienie terminu „przysłowie”.
Przysłowie to zdanie utrwalone w tradycji ustnej, bezpośrednio lub
metaforycznie wyrażające myśl o charakterze ogólnym, ale odnoszącą się
do określonej sytuacji życiowej. Stwierdzenie lub pouczenie, przeważnie
jednoznaczne[1].
4) Zadanie1: Utwórz przysłowie z podanych słów. Wybierz trzy spośród
sześciu i utwórz trzy przysłowia.
kopać dołek
Kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada.
kwiecień
Kwiecień, plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata.
kózka
Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała.
sześć kucharek
Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść.
kosa i kamień
Trafiła kos na kamień.
strach i oczy
Strach ma wielkie oczy.
5) Zadanie2: Narysuj jedno przysłowie spośród podanych. Czas: 2,5min.
/Co dwie głowy to nie jedna; Nieszczęścia chodzą parami; Kłamstwo ma
krótkie nogi; Dzieci i ryby głosu nie mają/
6) Zadanie 3: kalambury. Z każdej grupy jeden przedstawiciel pokazuje swojej drużynie przysłowie, a ona musi je odgadnąć. Są to przysłowia z zadania 1.
7) Zadanie 4: rozsypanka. Należy ułożyć sześć przysłów, podzielonych na wyrazy i wymieszanych z innymi. Dla ułatwienia, każde przysłowie jest w innym kolorze.
Kto pyta nie błądzi
Ściany mają uszy
Nie ma róży bez kolców
Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje
Indyk myślał o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli
Do trzech razy sztuka
8) Zadanie 5: quiz. Spośród podanych odpowiedzi należy zaznaczyć jedną poprawną. /aneks1/
9) Zadanie 6: Dokończ przysłowie na podstawie obrazka. /aneks2/
10) Podsumowanie liczby cukierków. Wyrównanie brakującej liczby (tak, żeby każde dziecko otrzymało cukierka).
11) Podziękowanie za udział w zajęciach.

Aneks1
QUIZ- PRZYSŁOWIA
1. Kiedy poznajemy prawdziwych przyjaciół?
a) na wakacjach
b) w biedzie
c) na imieninach u cioci

2. Nie taki diabeł straszny
a) kiedy go oswoisz ...