Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ
TEMAT ZAJĘĆ: Wesoły czas zabawy.
CELE:
Dziecko potrafi:
1) określić swoje miejsce w grupie
2) współpracować z dziećmi
3) komunikować się z innymi
4) dobrze się bawić
METODY: gry i zabawy
FORMY ZAJĘĆ: zbiorowa, grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: długopis, pisaki, karteczki z zapisanymi nazwami zwierząt
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Powitanie dzieci i przedstawienie im propozycji wspólnej zabawy.
2) Omówienie każdej z zabaw[1] przed jej rozpoczęciem:
a) Wędrujący długopis – wszyscy siedzą w kole. Jedna osoba trzyma długopis, przedstawia się i podaje go następnej osobie, która siedzi obok. Ta mówi: „Jestem Kasia, dostałam ten długopis od Ali i daję go Marcie”. Każdy po kolei przedstawia się, dodając zawsze, od kogo otrzymał długopis i komu go przekazuje, poczynając od osoby, która przedstawiała się pierwsza.
b) Puzzle[2] – dzieci otrzymują kartkę (aneks1) z podanymi cechami osób, które muszą odszukać w grupie, np. znajdź kogoś, kto śmieje się zaraźliwie, znajdź kogoś, kto ma ten sam kolor oczu, co ty.
c) Chór zwierząt – uczestnicy losują kartki, na których wypisane są nazwy różnych zwierząt i dobierają się w grupy wg wybranych zwierząt. Następnie po kolei każda grupa, w języku swojego zwierzaka nuci piosenkę „Wlazł kotek na plotek”, np. kury – ko,ko,ko, krowy - mu,mu,mu itd. Potem wszyscy nucą tak, jak pokaże dyrygent, którym jest nauczyciel. Efekt jest taki, że każda grupa wyśpiewuje jakiś fragment w ciągu jednej piosenki.
d) Nazywam, się, mam, potrafię – każdy po kolei mówi o sobie, zaczynając od słów: Nazywam się..., mam..., potrafię..., jestem...
3) Uwagi dzieci na temat przeprowadzonych zabaw, samopoczucia po wspólnej zabawie.
Aneks1
[pic]
-----------------------
[1] Internet.
[2] MEN. Jak żyć z ludźmi (umiejętności i interpersonalne). Program profilaktyczny dla młodzieży. Ćwiczenia grupowe. Warszawa 1998മ.