Dodaj publikację
Autor
Barbara Cierniowska
Data publikacji
2010-05-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
229

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja dotyczy pracy z uczniem zdolnym, rodzajów zdolności i sposobów ich rozwijania.
 Pobierz (doc, 52,5 KB)

Podgląd treści


Praca z uczniem zdolnym.

Zdolności to, według I. Pietrasińskiego, „takie różnice indywidualne, które sprawiają, że przy jednakowej motywacji i uprzednim przygotowaniu, poszczególni ludzie osiągają w porównywalnych warunkach niejednakowe rezultaty w uczeniu się i działaniu.”
W literaturze można znaleźć zbiór cech charakterystycznych dla uczniów zdolnych, typowych dla dzieci w wieku 5-7 lat wyróżniających dziecko zdolne spośród innych:
1. Łatwe zapamiętywanie i uczenie się nowych rzeczy, natychmiastowe zrozumienie problemów. Około 1/3 dzieci zdolnych przed rozpoczęciem szkoły umie czytać i liczyć do 100.
2. Zadawanie pytań, zainteresowanie światem, bystra obserwacja i spostrzegawczość.
3. Wykonywanie zadań umysłowych z przyjemnością, umiejętność skupienia uwagi przez długi czas na tym, co dziecko interesuje. W nielicznych przypadkach dzieci ujawniają już konkretne zainteresowania i uzdolnienia kierunkowe.
4. Wymyślanie nowych zabaw, opowiadań, sytuacji realnych lub abstrakcyjnych. Ciekawe, oryginalne pomysły, bogata wyobraźnia, potrzeba wyrażania myśli lub emocji za pomocą różnych form plastycznych, w formie słów, ruchu lub muzyki.
5. Niezależna postawa wobec innych. Potrafi bronić swoich racji, samodzielność w pracy.
Posiadanie trzech spośród powyższych cech oznacza, że dziecko ma szanse być w przyszłości jednostką wybitną. Dziecko zdolne, nie rozpoznane w porę i nie otoczone właściwą opieką ze strony domu i szkoły, nie wykorzysta w pełni wrodzonych predyspozycji.
Ażeby pomóc dziecku utalentowanemu, Barbara Clark w książce „Dorastanie utalentowanych” radzi:
• Traktować dziecko z szacunkiem i pozwolić mu na swobodę w poznawaniu rzeczywistości;
• Stworzyć atmosferę, w której muzyka, książka, sztuka będą stanowiły część dziecięcego świata;
• Traktować pytania i pomysły dziecka poważnie i z respektem;
• Szanować prywatność dziecka;
• Doceniać to, co niezwykłe i kontrowersyjne;
• Pomagać dziecku uczyć się na błędach;
• Unikać stereotypowego traktowania ról dziecka związanych z płcią;
• Zachęcać do wyrażania własnych myśli i uczuć;
• Uczyć dziecko patrzeć i naprawdę widzieć;
• Pomagać dziecku uczyć się ufać własnym zmysłom;
• Zachęcać dziecko do uprawiania własnej twórczości.

Określanie rodzaju talentu.

TALENT ARTYSTYCZNY
• Od najmłodszych lat dziecko spędza dużo czasu na rysowaniu, malowaniu, lepieniu z gliny czy plasteliny, odtwarzając różne przedmioty z otaczającego świata;
• Przejawia oryginalność w doborze tematów, technik, kompozycji czy materiałów oraz chęć eksperymentowania;
• Wykorzystuje sztukę do wyrażania własnych uczuć – podręczniki mogą być wspaniale zdobione – nawet kosztem tekstu;
• Lubi odwiedzać galerie i wystawy oraz okazuje zainteresowanie dziełami sztuki;
• Zauważa szczegóły i barwy, których mogą nie dostrzegać inne dzieci;
• Ma wyostrzoną percepcję przedmiotów codziennego użytku;
• Wykorzystuje sztukę do wyrażania uczuć i przekazywania wiadomości;
• Docenia, krytykuje i uczy się na pracy innych.

TALENT TWÓRCZY
• Dziecko jest pełne pomysłów w zakresie różnych przedmiotów i zainteresowań;
• Ma inwencję twórczą;
• Wymyśla ...