Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji języka polskiego (2godz.) w klasie VI prowadzony przez polonistę i logopedę.
TEMAT: Usta, język, krtań i noski … dzięki temu mamy głoski
Cele operacyjne
Po zajęciach uczeń:
• Zna pojęcie głoski i litery
• Rozróżnia głoski dźwięczne i bezdźwięczne, miękkie i twarde, ustne i nosowe
• Poprawnie wymawia głoski
• Zna zasady oznaczania miękkości głosek
• Zna pojęcie ubezdźwięcznienia w wyrazach
• Rozpoznaje głoski i klasyfikuje je do odpowiednich grup
• Potrafi wymienić narządy mowy biorące udział w powstawaniu głosek
• Dba o poprawność wypowiedzi pisemnych
Metody i formy pracy
Heureza, elementy metody problemowej, praca w grupach, praca indywidualna i zbiorowa
Pomoce dydaktyczne
Karty pracy, materiały do wklejenia, tablice obrazujące budowę narządów mowy.
Tok lekcji
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć- omówienie budowy narządów mowy.
2. Zapisanie tematu lekcji
3. Przypomnienie pojęcia głoski, litery, podział głosek na samogłoski i spółgłoski
4. Omówienie zasad powstawania i podziału głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, ustnych i nosowych, twardych i miękkich
5. Praca w grupach – wypełnianie kart pracy. Prezentacja pracy grup
6. Praca domowa
Ćwiczenie 1
Dopasuj podane litery oznaczające głoski do odpowiednich obrazków ze względu na ich wymowę
a ą o p b m n u s ń mi ni ę k
usta nos
Ćwiczenie 1
W podanych zdaniach podkreśl głoski nosowe
Pójdą i wykąpią się w mętnej sadzawce.
Założę tę brudną sukienkę i ten wąski pasek.
Ćwiczenie 1
W podanych zdaniach podkreśl głoski ustne.
Na niebie unoszą się miękkie białe chmurki.
Myszy nagle umilkły.
Ćwiczenie 2
W podanych niżej wyrazach podkreśl litery oznaczające spółgłoski bezdźwięczne
robotnice okryły wełniakiem
polnie stopami cebrem
rozgarniają szarugi schylone
głucho kartoflisko
Ćwiczenie 2
Dobierz parami do siebie głoski dźwięczne i bezdźwięczne
cz z sz b k t dź ć w d ś g p s dż ż ź
Ćwiczenie 2
W podanym fragmencie zaznacz litery oznaczające głoski inne niż te, które słyszymy
I z krzykiem krążą nad kobiet orszakiem.
Rozpinając swych skrzydeł czarne parasole.
A robotnice w twardym, cierpliwym mozole.
Pośród mgły i szarugi, przemokłe nitki.
Zbierają okrągłe bulwy, jak jaja spod kwoki.
Ćwiczenie 3
Wykreśl wszystkie spółgłoski miękkie. Odczytaj hasło czytanie kolumnami z góry na dół
HASŁO: …………………………….. – nauka o głoskach, akcencie i wymowie.
Ś N Ć DŹ
F Ń T Ś
Ć Ź Ć Ć
Ń Ń Ś Ś
DŹ E Ź Ś
O Ś Ź K
Ń Ć Y A
Ć Ń Ń DŹ
Ś DŹ Ć Ń
Ćwiczenie3
Wpisz brakujące litery oznaczające głoski miękkie: ś, ź, ć, dź, ń si, ci, zi, ni ...