Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji j. polskiego - klasa I gimnazjum specjalnego dla uczniów z lekką niepełnosprawnością umysłową
Temat:
Legendarne początki państwa polskiego –
„O Lechu i białym orle”
Cel ogólny:
- poznanie legendy o Lechu, o legendarnych początkach państwa polskiego;
- doskonalenie umiejętności pracy z tekstem, czytania ze zrozumieniem;
Cele szczegółowe:
- doskonalenie umiejętności wyszukiwania określonych informacji;
- doskonalenie umiejętności redagowania wypowiedzi na temat;
- wdrażanie do wyszukiwania potrzebnych informacji w tekście;
- wyodrębnianie najważniejszych wydarzeń, wskazywanie bohaterów, określanie miejsca i czasu;
- utrwalanie wiadomości o charakterystycznych cechach legendy;
- odróżnianie fikcji literackiej od rzeczywistości;
- wdrażanie do poprawnego posługiwania się językiem ojczystym;
Cele rewalidacyjno - wychowawcze
- wprowadzanie w tradycje kultury narodowej;
- świadome dążenie do poznawania historii, tradycji i kultury państwa;
- kształcenie umiejętności pracy grupie;
- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;
- ćwiczenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości;
- wdrażanie do uważnego słuchania;
- kształcenie szacunku i odpowiedzialnej postawy wobec symboli narodowych;
Metody:
rozmowa kierowana, pogadanka, elementy metody problemowej, metoda ćwiczeń praktycznych, aktywizująca – gra dydaktyczna „prawda – fałsz”;
Formy pracy:
praca z tekstem, zbiorowa, w grupach;
Środki dydaktyczne:
Tekst legendy (podręcznik kl.I), mapa Polski (z rozmieszczeniem plemion polskich), karty pracy, krzyżówka tematyczna;
Ścieżki edukacyjne:
regionalna, czytelnicza;
Czas:
45 minut;
Przebieg zajęć
Opracowanie metodyczne i rzeczowe
uwagi
Czynności organizacyjne i porządkowe
1. Nauczyciel wita uczniów.
2. Sprawdza obecność.
Wprowadzenie
1. Nawiązanie do poprzedniej lekcji, na której mowa była o symbolach narodowych:
Uczniowie:
- wymieniają symbole narodowe Polski;
- wskazują znaczenie symboli narodowych;
- odpowiadają na pytanie, co to znaczy zachowywać szacunek i odpowiednia postawę wobec symboli narodowych (zachowanie);
2. Pogadanka nauczyciela: na dzisiejszej lekcji zajmiemy się wyjaśnieniem, jak legenda tłumaczy powstanie naszego godła i pierwszej stolicy Polski – dlaczego orzeł biały na czerwonym tle jest naszym godłem, (flaga ma biało – czerwone barwy);
Poznamy wersję legendy, która powstała bardzo dawno temu (ponad 1000 lat) przeliczanie, ile to wieków.
Swobodne wypowiedzi uczniów
Zapisanie tematu lekcji
Legendarne początki państwa polskiego –
„O Lechu i białym orle”
Realizacja tematu
1. Polecenie otwarcia podręczników na str. 139, odczytanie tytułu, wskazanie autorów
2. Odczytanie tekstu legendy (ukierunkowanie sposobu czytania – jakby opowiadał gawędziarz)
3. Sprawdzenie stopnia zrozumienia tekstu
a) wskazanie bohatera (Lech), miejsca wydarzeń (polana, obok wzgórze), czasu (nieokreślony dokładnie, ale bardzo, bardzo dawno temu…)
b) jakie imiona legendarne pojawiają się w tekście/ podaj imiona braci Lecha
c) co spostrzegł Lech?
d) dlaczego Lech postanowił zostać w tym właśnie miejscu?
4. Podział klasy na zespoły:
- rozdanie kopert z poleceniami – układanie zdań zgodnie z kolejnością wydarzeń, sprawdzenie poprawności wykonania zadania;
- odczytywanie zdań;
- zapisanie zdań do zeszytu w formie planu; (zał. 1 ...