Dodaj publikację
Autor
Agata Gamroth
Data publikacji
2010-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
184

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji jezyka polskiego przeznaczony do realizacji w kl. III gimnazjum specjalnego dla uczniów z lekką niepełnosprawnością umysłową. Temat: Telewizja - plusy i minusy lub „Z telewizorem trzeba rozważnie”.
 Pobierz (docx, 16,1 KB)

Podgląd treści

Opracowała: mgr Agata Gamroth

Scenariusz lekcji j. polskiego - klasa III gimnazjum specjalnego dla uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną.

Temat:

Telewizja – plusy i minusy.

lub „Z telewizorem trzeba rozważnie”

Cel ogólny:

- doskonalenie umiejętności pracy z tekstem:

- dostrzeganie dobrych i złych stron telewizji;

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- doskonali umiejętności redagowania wypowiedzi na temat;

- doskonali umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w tekście;

- wyodrębnia najważniejsze wydarzenia, wskazuje bohaterów, określa miejsce i czas;

- argumentuje i ocenia;

- uczy się świadomego korzystania z programu telewizyjnego;

- wymienia sposoby spędzania czasu;

- wdraża do poprawnego posługiwania się językiem ojczystym;

Cele rewalidacyjno - wychowawcze

- kształcenie umiejętności pracy grupie;

- ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej;

- ćwiczenie koncentracji uwagi i spostrzegawczości;

- wdrażanie do uważnego słuchania;

Metody:

rozmowa kierowana, pogadanka, elementy metody problemowej, metoda ćwiczeń praktycznych, aktywizująca - metaplan

Formy pracy:

praca z tekstem, zbiorowa, w grupach;

Środki dydaktyczne:

tekst scenki, karty pracy,

Czas:

45 minut;

Przebieg zajęć

Opracowanie metodyczne i rzeczowe

uwagi

Czynności organizacyjne i porządkowe

1.      Nauczyciel wita uczniów.

2.      Sprawdza obecność.

Wprowadzenie

Odczytanie przez nauczyciela tekstu informacyjnego o początkach telewizji i telewizora.

Zapisanie na tablicy pierwszej części tematu – „Telewizja ”

- zapisanie kilku skojarzeń;

swobodne wypowiedzi uczniów

Zapisanie tematu lekcji

Telewizja – plusy i minusy.

lub „Z telewizorem trzeba rozważnie”

Realizacja tematu

1. Odczytanie z podziałem na role scenki z podręcznika („Zwycięstwo Masi”).

- wskazanie bohaterów, okoliczności w jakich ich poznajemy;

- opowiadanie własnymi słowami przeczytanej i wysłuchanej scenki;

- podjęcie próby wytłumaczenia tytułu scenki;

- ocena postępowania Masi i pozostałych domowników;

2. Metaplan – praca w zespołach; (zał. 1)

- prezentacja plansz;

- sformułowanie wniosku; (bohaterka powinna zagospodarować swój czas w inny sposób)

3. Jak spędzam czas?

- w nawiązaniu do tematu: rozmowa nt ilości poświęcanego czasu na telewizję, oglądanych programów;

- formułowanie odpowiedzi na małych kartkach, umieszczenie na planszy, odczytanie;

- rozmowa na temat codziennych czynności, które sprawiają nam przyjemność;

- które z nich możemy wykonywać zamiast oglądania telewizji;

- propozycje spędzania czasu dla Masi;

4. Telewizja – plusy i minusy - dopisanie drugiej części tematu.

- dyskusja dotycząca tematu;

- zapisywanie wyników dyskusji;

- uzupełnianie tabeli;

- zapis w zeszycie;

praca z tekstem

kierowanie pracą zespołów

po 1 przykładzie

Podsumowanie

Dlaczego do telewizji należy podchodzić z ostrożnością, dystansem?

swobodne wypowiedzi uczniów

Ocena

Ocena pracy zespołów, pracy indywidualnej;

Zadanie domowe

1. Uzupełnij tabelę we własne propozycje.

2. Napisz list do koleżanki lub kolegi o tym jak spędzasz czas wolny?

Zał. 1.

Jak jest?

Jak powinno być?

Dlaczego nie jest tak jak powinno być?

Co zrobić, żeby było tak jak powinno być?