Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W SZYDŁOWIE
NAUCZYCIEL ZAWODU: KOPERTOWSKI WOJCIECH
KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
1. Klasa II TPS, czas trwania zajęć 225min.
2. Temat: Spawanie i cięcie gazowe.
3. Program nauczania :
- Technik mechanik – symbol cyfrowy 311[52]; Nr programu 311[52]/T,TU,SP/MEN/2007.07.18
- dział połączenia nierozłączne.
4. Cele lekcji:
a) cel ogólny: zapoznanie uczniów z budową urządzeń do spawania gazowego i cięcia gazowego, poznanie technik spawania i cięcia gazowego oraz wykonywanie ćwiczeń.
cele szczegółowe:
- poznanie sposobów przygotowania urządzeń do spawania i cięcia gazowego
poznanie sposobów przygotowania materiału do spawania gazowego
- poznanie różnych technik spawania w pozycjach podolnych i pionowych
- poznanie parametrów spawania gazowego
- poznanie techniki cięcia palnikiem z wolnej ręki
- poznanie techniki cięcia palnikiem za pomocą wózka po lini prostej
- poznanie techniki wycinania koła za pomocą cyrkla do palnika
opanowanie umiejętności przygotowania urządzeń do spawania gazowego (umiejętność właściwego doboru parametrów spawania)
opanowanie umiejętności przygotowania urządzeń do cięcia gazowego (umiejętność właściwego doboru parametrów cięcia)
wdrażanie uczniom samokontrolę wykonywanej pracy, powiązanie teorii z praktyką, właściwa organizacja pracy oraz przestrzeganie przepisów bhp.
5. Metody kształcenia: instruktaż, pokaz, praktyczna (ćwiczenia).
6. Środki dydaktyczne:
- konspekt zajęć praktycznych
- poradnik spawacza
- tablice poglądowe
- zestaw butli wraz z kompletem palników do spawania i cięcia gazowego
materiał do spawania i cięcia.
7. Tok lekcji:
|Etapy lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Czynności organizacyjno- |1. sprawdza obecność uczniów, |Słuchają i odpowiadają na pytania. |
|porządkowe |2. sprawdza stan psycho-fizyczny uczniów, | |
|( ~5 min) |3. sprawdza ubrania robocze (kompletność) | |
|Instruktaż wstępny |1. podaje tematy i cele lekcji |1. zapisują w indeksie temat zajęć |
|(~20 min) |2. sprawdza wiadomości z poprzednich zajęć |2. udzielają odpowiedzi na pytania |
| |3. omawia temat bieżący, prezentuje pokaz wykonywania |3. obserwują pokaz zapamiętując poszczególne |
| |czynności związanych z tematem wraz z objaśnieniem. |czynności i sposób ich wykonania |
| |Nauczyciel wyjaśnia poszczególne zagadnienia próbując |4. zadają pytania dotyczące bieżącego tematu |
| |informacje na ich temat wydobyć od uczniów: | |
| |na czym polega spawanie gazowe? | |
| |rodzaje metod spawania gazowego | |
| |budowa palnika do spawania gazowego | |
| |budowa palnika do cięcia gazowego | |
| |dobór parametrów spawania | |
|Czynności przygotowawcze do |1. przydziela stanowiska oraz prace szkoleniowe |1. sprawdzają i przygotowują stanowiska |
|ćwiczeń |2. wydaje narzędzia, przyrządy i materiały |robocze |
|(~10 min) |3. uwypukla zagrożenia pod względem bhp jakie występują |2. . sprawdzają stan techniczny narzędzi i |
| |na poszczególnych stanowiskach przy danych pracach |urządzeń wykorzystywanych podczas pracy |
| |4. zarządza rozpoczęcie pracy |3 zapoznają się z dokumentacją technologiczną|
| | |wykonywanej pracy |
|Instruktaż bieżący |Dokonuje obchodu stanowisk pracy, sprawdza i koryguje: |1. wykonują ...