Dodaj publikację
Autor
Marzena Sobolewska
Data publikacji
2010-05-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
41

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Urządzenia audiowizualne - scenariusz zajęć.
 Pobierz (doc, 35,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ POPOŁUDNIOWYCH

Czas trwania: 90 minut

Prowadząca: Marzena Kazimiera Sobolewska

ZAŁOŻENIE TYGODNIOWE: SPRZĘT AUDIOWIZUALNY W NASZYM
ŻYCIU.

TEMAT: URZADZENIA AUDIOWIZUALNE W ŻYCIU CZŁOWIEKA –
– ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI POPRAWNEGO
WYPOWIADANIA SIĘ.

CELE: WYCHOWANEK:
• odpowiada na pytania wychowawcy
• poprawnie się wypowiada
• bogaci słownik czynny i bierny
• zna pojęcie „urządzenie audiowizualne”
• obsługuje urządzenia audiowizualne
• bezpiecznie posługuje się urządzeniami elektrycznymi
• doskonali percepcję wzrokowo – ruchową
• wykonuje analizę i syntezę wyrazów
• kulturalnie zachowuje się w grupie

METODY PRACY:
• słowne: pogadanka,
• obserwacja: pokaz,
• działanie praktyczne

FORMY PRACY:
• indywidualna
• zespołowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracja z urządzeniami rtv i agd, pocięte na części obrazki przedstawiające urządzenia audiowizualne, koperty z literami, telewizor, odtwarzacz dvd, płyta z filmem animowanym

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie.
2. Rozmowa wprowadzająca do tematu
- omówienie wczorajszej wycieczki do sklepu ze sprzętem audiowizualnym
3. Przypomnienie pojęcia „urządzenia audiowizualne” – ilustracja z różnymi urządzeniami, wychowankowie wskazują tylko audiowizualne
Dzieci odpowiadają na pytania
- które z nich, by działać, muszą zostać podłączone do prądu za pomocą wtyczki elektrycznej?
- jak bezpiecznie posługiwać się wtyczką? – pokaz na ilustracji i działanie praktyczne
- czy każde z tych urządzeń musi mieć wtyczkę?
- czy można korzystać np. z radia w parku? dlaczego?
- do czego służą baterie?

4. Zabawa „ciepło – zimno” – szukanie kopert z zagadkami

Gdy guzik naciśniesz, okienko rozbłyśnie.
I nim chwila minie, jesteś w małym kinie.
(telewizor)

Od myszki do monitora biegną do niego kabelki.
Na poczcie, w biurze, w banku pożytek z niego jest wielki.
(komputer)

5. Praca zespołowa „puzzle”
– każde dziecko losuje jedną cześć obrazka, następnie oglądają wzajemnie posiadane elementy i dobierają się tak (wg koloru ramki), aby wspólnie złożyć obrazek w jedna całość. Na każdym obrazku jest ilustracja jednego urządzenia (np. komputer, radio, telewizor). Dla ułatwienia każdy obrazek otoczony jest innym kolorem ramki, co pomoże dzieciom w skompletowaniu zespołów. Każda grupa otrzymuje również kopertę z potrzebnymi literami,
z których należy ułożyć nazwę danego przedmiotu.
- po ułożeniu ilustracji i nazwy przedmiotu każda grupa opowiada na temat swojego urządzenia: Do czego służy dane urządzenie? Gdzie taki sprzęt można spotkać? Kto może z niego korzystać?

6. Wspólne obejrzenie filmu animowanego na dvd –uruchomienie urządzeń przez wychowanków.
7. Ocena aktywności wychowanków.

opracowała: