Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
„ Cicho, sza, na bajeczkę przyszedł czas.”
Wszyscy doskonale wiemy jak doniosłą rolę w życiu dziecka odgrywa wczesny kontakt z książką oraz głośne, codzienne czytanie już od najmłodszych lat. Aby przybliżyć dzieciom książkę i bibliotekę, Biblioteka Pedagogiczna w Chodzieży już od kilku lat bierze aktywny udział w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Bardzo chętnie gościmy w bibliotece grupy przedszkolaków, którym czytamy bajki. Przy okazji odwiedzin dzieci poznają bibliotekę, jej księgozbiór oraz pracę bibliotekarzy.
Poniżej przedstawiam scenariusz zajęć, które przeprowadziłam w Bibliotece Pedagogicznej w roku ubiegłym – Roku Przedszkolaka. W zajęciach uczestniczyła grupa integracyjna, w której przebywa kilkoro dzieci niepełnosprawnych.
Scenariusz zajęć.
Opisane zajęcia przeznaczone są dla dzieci 6- letnich.
Cele:
- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych
- wyrabianie u dzieci nawyku korzystania z biblioteki
- kształtowanie poczucia szacunku dla książek
- doskonalenie umiejętności uważnego słuchania czytanego tekstu
Metody:
- głośne czytanie
- rozmowa
- zgaduj - zgadula
- zabawa w pociąg
Literatura:
- Żółw i zająć, i inne bajki. Warszawa 1991
- Pfister M.: Błysk. Najpiękniejsza rybka w oceanie. Wrocław 2002
- Zagadki dla najmłodszych. Kielce 1996
Przebieg zajęć.
1. Powitanie.
Zaproszone dzieci zajęły miejsca, usiadły na krzesłach ustawionych w
kręgu. Bibliotekarka prowadząca zajęcia przedstawiła się i powitała
grupę. W kilku zdaniach opowiedziała dzieciom o bibliotece i o celu
ich wizyty. Następnie przedszkolaki kolejno przedstawiały się mówiąc
swoje imiona.
2. Głośne czytanie.
Bibliotekarka czytała dzieciom wcześniej wybraną bajkę. Była to
pięknie ilustrowana opowieść o rybce „ Błysk. Najpiękniejsza rybka w
oceanie.” Dzieci słuchały z wielką uwagą, a następnie odpowiadały na
pytania związane z tekstem i oglądały ilustracje. Była to grupa
integracyjna, w której jest kilkoro dzieci niepełnosprawnych, dlatego do
każdego dziecka trzeba było podejść indywidualnie. Dzieci te oglądały
obrazki dłużej i inaczej, dotykały je i głaskały, w ten sposób wyrażając
swoje emocje. Drugą bajeczkę do głośnego czytania dzieci wybrały
same z książki „ Żółw i zając i inne bajki.” Po jej wysłuchaniu dzieci
również odpowiadały na zadane pytania związane z tekstem i oglądały
ilustracje.
3. Zabawa muzyczno - ruchowa.
Ogromną atrakcją dla przedszkolaków była zabawa w pociąg.
Prowadząca zajęcia zaprosiła dzieci w podróż po bibliotece. Do pani -
lokomotywy podczepiły się dzieci – wagoniki. W czasie zabawy
wszyscy śpiewali piosenkę „ Jedzie pociąg z daleka…” i naśladowali
odgłosy lokomotywy. W ten sposób dzieci miały okazję zwiedzić całą
bibliotekę.
4. Zgaduj - zgadula.
Dzieci rozwiązywały zagadki tematycznie związane z książką ,
biblioteką oraz z bohaterami czytanych bajek . Zagadki zostały wybrane
z książki „ Zagadki dla najmłodszych.”
5. Zakończenie zajęć i pożegnanie.
Na zakończenie spotkania dzieci zaprezentowały swoje umiejętności
- śpiewały piosenki i mówiły wierszyki ...