Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Scenariusz zajęć w grupie 6-latków
Prowadzący: Iwona Patroniak
Temat: Miś - mój mały przyjaciel.
Cele ogólne:
- poznanie historii powstania pluszowego misia;
- zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi;
- rozwijanie zainteresowania literaturą dziecięcą;
- kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek;
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat;
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna historię powstania pluszowego misia;
- zna podstawowe wiadomości o życiu niedźwiedzi;
- interesuje się literaturą dziecięcą;
- wie, o konieczności poszanowania zabawek;
- wypowiada się zdaniami złożonymi na podany temat;
Metody:
- słowna ( pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa ( ilustracje, bajka );
- aktywizująca (prezentacja multimedialna)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz Z. Bronikowskiej „Miś idzie do przedszkola”,
misie przyniesione przez dzieci, piosenka „ Dwa
malutkie misie” oraz „ Mój stary, dobry miś”, książka
„Kubuś Puchatek”, prezentacja multimedialna „ Misie
w przyrodzie” oraz „Miś w książce i na ekranie” , książki
z ilustracjami „literackich” misiów, bajka „ Miś Uszatek”
na DVD, sylweta misia ( dla każdego dziecka); dyplomy
dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
I. Ranek.
1. Powitanie – zabawa integracyjna „Witaj Kasiu…”
2. Wiersz Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola” – wyjaśnienie
dzieciom dlaczego przyniosły dzisiaj swoje misie do przedszkola.
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
„Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam”.
„Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś”.
- I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
3. Opowieść nauczyciela o historii powstania pluszowego misia.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu
z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
4. „Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci.
Krótkie opowiadanie dzieci o swoich misiach. Miś to mój mały
przyjaciel – nawiązanie do tematu zajęć.
5. „Dwa malutkie misie” – zabawa ruchowa z misiem.
( Hasło do zabawy :„Dziś w przedszkolu jest wesoło, misie z ...