Dodaj publikację
Autor
Iwona Patroniak
Data publikacji
2010-05-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
273

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Analiza przypadku dziecka 4-letniego.
 Pobierz (doc, 61,0 KB)

Podgląd treści

Opis i analiza przypadku: "Eliminowanie nieśmiałości u dziecka 4-letniego w grupie przedszkolnej"

Opracowała: Iwona Patroniak

1. Identyfikacja problemu

A. Nazwa problemu

Przedmiotem opisywanego przeze mnie problemu jest występowanie wielu zachowań nietypowych, upośledzających umiejętności wchodzenia w interakcje społeczne oraz zaburzeń w zakresie komunikowania pojawiających się u chłopca z grupy przedszkolnej. Przypadek chłopca zainteresował mnie z uwagi na trudności, z jakimi dziecko musi się zmagać funkcjonując w społeczeństwie.

B. Informacja na temat dziecka

Jakub ma 4 lata i uczęszcza od września 2007 roku do przedszkola. U dziecka nie przeprowadzano wcześniej żadnych badań u pedagoga, czy psychologa dziecięcego.

C. Główne objawy problemu

U Jakuba zaobserwowano:
. Niezdolność do nawiązywania kontaktów społecznych;
• Nie sygnalizowanie potrzeby zaspokojenia pragnienia, lub głodu;
• Paniczne obawy przed wyjściem na boisko przedszkolne lub dalszą wycieczkę;
• Nie uczestniczenie w zabawach i zajęciach dydaktycznych z grupą;
• Niechęć do rozmów indywidualnych;
. Nie sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych;
. Nieumiejętność spożywania posiłków – przynoszonych z domu;
. Niespożywanie przy wspólnym stole posiłków przedszkolnych;
. Trudności adaptacyjne w nowym miejscu (płacze).

D. Uzasadnienie zajęcia się problemem

Zwróciłam na ten problem uwagę, ponieważ zachowania Jakuba są nie tylko kłopotliwe dla otoczenia, utrudniają kontakt i komunikację z dzieckiem, ale również są szkodliwe dla niego, blokują jego rozwój i edukację. Pracę z dzieckiem utrudnia przekora i zamykanie się w sobie. Mimo, iż rozumie polecenia, nie chce się im podporządkować .

2. Geneza i dynamika zjawiska

A. Historia powstania problemu

Jakub jest dzieckiem urodzonym o czasie , z trzeciej ciąży. Ma dwoje starszego rodzeństwa – siostrę 18 lat, i brata – 8 lat. Każde z dzieci ma innego ojca. Wychowaniem dzieci zajmuje się mama, która obecnie przebywa za granicą w celach zarobkowych. Opiekę nad Jakubem i bratem sprawuje na ten czas siostra Ania z pomocą babci. Sytuacja materialna rodziny jest zła. Mama nie mogąc podjąć pracy za godziwe wynagrodzenie na miejscu w kraju była zmuszona wyjechać do pracy do Holandii, natomiast ojciec nie płaci alimentów i nie interesuje się dzieckiem. Mama niechętnie udzielała informacji na temat ojca dziecka, z rozmowy z babcią uzyskałam informację, że bił on i mamę i dzieci. Duża pomoc jest ze strony babci, która pomaga wychowawczo i materialnie. Mama Jakuba jest młodą, znerwicowaną osobą, nie do końca radzącą sobie z obecną sytuacją. Bardzo kocha syna i otacza go szczególną troską. Jednak wychowywanie przez mamę ma charakter zakazowo – nakazowy. Dziecku nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, nie wolno mu przyjmować poczęstunków od innych itp. Matka obecnie chętnie współpracuje z nauczycielkami. Do czwartego roku życia Jakub przebywał z mamą ...