Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
W KLASIE II GIMNAZJUM
Opracowała: Anna Dubaj
Data: 03.11.2009r.
Temat: Komendy języka HTML.
1. Cele lekcji:
1. Poznanie komend wstawiających obrazy i tabele.
2. Umiejętność wstawiania i formatowania obrazów i tabel.
2. Formy i metody pracy: elementy wykładu, pogadanka, praca z komputerem.
3. Środki dydaktyczna: komputery z oprogramowaniem (Notatnik, przeglądarka internetowa), tablica, zeszyt.
4. Czas trwania lekcji: 45 min
5. Miejsce lekcji: pracownia komputerowa
6. Przebieg lekcji
|czynności nauczyciela |czynności ucznia |
|Faza wprowadzająca |
|Podaje temat i cele lekcji. |Zapisują temat lekcji w zeszytach. |
|Zwraca uwagę na bogactwo graficzne stron internetowych oglądanych w sieci. | |
|Pyta skąd można wziąć grafiki do samodzielnie tworzonych stron internetowych oraz jak zwiększyć atrakcyjność |Zgłaszający się lub wskazany uczeń udziela odpowiedzi wymieniając źródła grafik (inne strony WWW, |
|tych stron. |zdjęcia fotograficzne, zeskanowane obrazy, rysunki samodzielnie wykonane) oraz elementy zwiększające |
|Podaje, że zgodnie z prawem autorskim nie można wstawiać na swojej stronie grafiki bez zgody autora lub |atrakcyjność stron WWW (ciekawie sformatowany tekst, grafiki, muzyka, filmy, tabele, itp.). |
|właściciela praw autorskich. Należy zawsze wystąpić o pozwolenie wykorzystania danej grafiki. | |
|Wyjaśnia, że najlepiej umieszczać w Internecie pliki w formacie *.jpg, *.gif ze względu na ich małe rozmiary.|Słuchają wyjaśnień nauczyciela i robią notatki w zeszycie. |
| | |
|Przypomina wiadomości o tabelach omawianych przy pracy z edytorem tekstu, wskazując że na stronach WWW pełnią| |
|podobną funkcję. | |
|Prosi o przypomnienie budowy tabeli. |Opisują budowę tabeli, która składa się z komórek uporządkowanych w wiersze i kolumny. |
|Faza realizacyjna |
|Prosi uczniów o otworzenie nowego dokumentu tekstowego w programie Notatnik i bacowanie go na dysku jako |Zachowują dokument tekstowy jako index.html. |
|index.html. | |
|Poleca wpisać tagi tworzące podstawową strukturę strony WWW, a w nagłówku tytuł „Wycieczka”. |Zgodnie z poleceniami nauczyciela tworzą stronę WWW, wpisując tytuł dokumentu oraz temat treści |
|W sekcji body prosi o wpisanie gruba i powiększona czcionką tytułu „Skarby przyrody”. |strony. |
|Tłumaczy, że grafiki które chcemy umieszczać na stronie WWW, powinny znajdować się w specjalnie dla nich | |
|utworzonym folderze. Ułatwi to wpisywanie odpowiednich poleceń bez konieczności rozbudowywania ścieżek | |
|dostępu oraz usprawni później pracę związaną z modyfikacją strony. |Słuchają, wyjaśnień nauczyciela i notują w zeszytach. |
|Prosi uczniów o utworzenie folderu Skarby przyrody i w nim podfolderu Grafiki. | |
|Poleca umieścić w folderze Grafiki kopie plików znajdujących się na pulpicie w folderze Foto. | |
|Prosi o przeniesienie pliku index.html do folderu Skarby przyrody. | |
|Wyjaśnia jakie komendy należy wpisać aby na stronie WWW została wyświetlona grafika oraz tabele. Tłumaczy, że| |
|do ustalenia ...