Dodaj publikację
Autor
Grażyna Pydych
Data publikacji
2010-05-18
Średnia ocena
0,00
Pobrań
180

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Podróże z muzyką i piosenką - zabawy ruchowe przy akompaniamencie instrumentu. Osłuchanie z piosenką pt. „Igiełki i supełki”. Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - 6 letnich.
 Pobierz (doc, 30,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć umuzykalniających

Data: 12.11.2007
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Prowadząca: Pydych Grażyna

Temat zajęcia: „Podróże z muzyką i piosenką”– zabawy ruchowe przy akompaniamencie
instrumentu. Osłuchanie z piosenką pt. „Igiełki i supełki”.
5 latki: - udział w zabawach z zastosowaniem elementów tanecznych
6 latki: - odtwarzanie swobodnym ruchem i mimiką charakteru słuchanej
muzyki
Cele zajęcia:
Ogólne: - osłuchanie z piosenką
- rozwijanie poczucia rytmu, słuchu muzycznego
- rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
- reagowanie na określone sygnały muzyczne
- wspieranie rozwoju dziecka uzdolnionego
- wyrabianie u dzieci aktywności, koncentracji i dyscypliny
Operacyjne: (dziecko…)
- ilustruje ruchem słowa piosenki
- umie bawić się przy muzyce
- reaguje na sygnały muzyczne
- reaguje ruchem na zmianę dynamiki
- potrafi zapamiętać i zaśpiewać fragmenty piosenki
- potrafi współdziałać z innymi uczestnikami zabawy
- wie, na czym polegają zmiany rytmiczne i dynamiczne
- ma dobrą koordynację słuchowo-ruchową
- reaguje na polecenia nauczycielki

Metody: czynna, słowna, oglądowa

Formy pracy: zajęcie z całą grupą

Środki dydaktyczne: płyty CD, kaseta magnetofonowa, papierowe laseczki -„igły”,
szarfy w dwóch kolorach, flet, organki, kolorowe małe obręcze, świeczka,
klocki, tamburino, instrument klawiszowy, talerze, dzwonki diatoniczne,
instrumenty muzyczne wykonane przez dzieci, rodziców i nauczycieli

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I. Powitanie – „Poznajmy się nawzajem” – zabawa taneczna
II.
1. Słuchanie piosenki „Igiełki i supełki”
- 5l. - omówienie treści piosenki
- 6l. –określenie charakteru, nastroju słuchanej piosenki
2. Zabawa inscenizowana do piosenki „Igiełki i supełki” – z wykorzystaniem
papierowych laseczek – „igiełek”; ćwiczenie porządkowe: ciche położenie
przedmiotów na podłodze

3. „Wesoły pociąg” – zabawa uwrażliwiająca dzieci na dźwięki wysokie i niskie
i na barwę dźwięku (flet, organki, instrument klawiszowy)
4. „Podróż po Polsce” – zabawa kształcąca poczucie metrum (talerze, grzechotki, flet);
ćwiczenie porządkowe: ustawienie się w dwóch rzędach
5. „Wędrujący tunel” – zabawa kształtująca orientację w przestrzeni (bębenek)
6. „Pociąg pośpieszny” – ćwiczenie słuchowe (odgadywanie melodii);
zabawa rytmiczna-klaskanie, stukanie, granie na instrumencie;
ćwiczenie porządkowe: tworzenie koła;
7. „Zepsuty autobus” – zabawa uwrażliwiająca na zmianę tempa
8. „ Wycieczka rowerowa” –zabawa inhibicyjno-incytacyjna
9. „Zabawa przy ognisku” – I gr.: dmuchanie w stronę „ogniska” – faza wdechu
i wydechu
II gr.: zabawa z elementem liczenia „ Kroki w tył” (klocki)
(Zmiana ról)
10. „La bastringlo”- zabawa integracyjna z elementami tańca
11. „Powrót”- zabawa pantomimiczna – wykonanie określonych zadań w ciszy