Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz imprezy z okazji pierwszego dnia wiosny
„Gdzie jesteś wiosenko?”
Cel ogólny:
uświadomienie zmian zachodzących w przyrodzie
rozbudzanie zainteresowań przyrodą
Integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie
Pomoce: ilustracje „Symbole pór roku”, kwiaty z bibuły, kolorowa kreda, zagadki, lina, strzałki, treść zadań w kopertach.
Przebieg imprezy:
„List od bociana”. Nauczyciele w grupach odczytują list.
„Kochane Przedszkolaki…
Witam Was bardzo serdecznie. Już niedługo wybieram się w powrotną drogę do Polski. Jak dobrze wiecie w poniedziałek jest pierwszy dzień wiosny. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy mogę już wracać do swojego gniazda. Mam do Was wielką prośbę: poszukajcie oznak wiosny i jak najszybciej powiadomcie mnie o rezultatach Waszych poszukiwań. Wiem ,że nie potraficie jeszcze pisać, ale na pewno wszyscy wspaniale rysujecie. Z niecierpliwością czekam na kolorowa wiadomość z Waszego przedszkola.
Mam do Was jeszcze jedną prośbę. Dowiedziałem się od czarodziejki Klary, że istnieje krótkie zaklęcie pomagające przepędzić zimę. Oto one: „Zgiń przepadnij zimo. I nie wracaj do nas. Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona.” Jeśli nauczycie się tego zaklęcia na pewno łatwiej Wam będzie odnaleźć oznak nadchodzącej wiosny. Bocian Długonogi
P.S. Dla ułatwienia poszukiwań zaprzyjaźnione wróbelki przygotowały dla Was wskazówki. Drogę wskażą Wam strzałki”
Nauka krótkiej rymowanki:
„Zgiń przepadnij zimo! I nie wracaj do nas! Na przyjście wiosny otwórzmy ramiona”.
Wyjście z przedszkola w korowodzie wiosennym. Dzieci trzymają w rękach bibułowe kwiaty. Spotkanie wszystkich grup na placu przedszkola.
Zadanie pierwsze : symbole wiosny.
Prowadzący poszukiwania wiosny pokazuje obrazki ilustrujące symbole różnych pór roku. Zadaniem dzieci jest wybranie symboli wiosny.
Po prawidłowym rozwiązaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
Korowód wiosenny wyrusza na spacer wyznaczoną trasą wg strzałek.
Zadanie drugie: wiosenne zagadki.
„Gdy się schowa za chmury, Świat się staje ponury.
A weselej na świecie, Kiedy śmieje się z góry”. /słońce/
„Mleczka nie piją, myszek nie jedzą, To bure kotki co na drzewie siedzą.” /bazie/
„Czarno-biały fraczek Buciki czerwone Umykają żaby Gdy idzie w ich stronę.” /bocian/
„W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima .Przyjdzie z wiatru ciepłym wiewem, z pięknem kwiatów, z ptaków śpiewem.” /wiosna/
„W brązowych kapturka chowają się listki wiosną, a potem będą zielone, gdy trochę podrosną.” /pąki/
„Jeszcze wszystko uśpione, jeszcze nic nie rośnie, a on śnieg przebija i mówi o wiośnie”/przebiśnieg/
„Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni.” /liść/
Po prawidłowym rozwiązaniu zadania wszystkie dzieci wypowiadają rymowankę.
Korowód wiosenny wyrusza w dalszą drogę wg strzałek.
Zadanie trzecie: zmaganie się wiosny i zimy /przeciąganie ...