Dodaj publikację
Autor
Joanna Pajestka
Data publikacji
2010-05-25
Średnia ocena
5,00
Pobrań
167

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji chemii wraz z kartą pracy.
 Pobierz (doc, 76,0 KB)

Podgląd treści

Dział: Woda i roztwory wodne.
 
Temat lekcji: Podsumowanie wiadomości o wodzie i roztworach wodnych.

I. Treści nauczania:
Rozwiązywanie różnorodnych zadań tekstowych na stężenie procentowe roztworów.

II. Cele operacyjne:
  Uczeń powinien wiedzieć i umieć:
- wyjaśnić znaczenie pojęć poznanych w tym dziale
- wyjaśnić, dla jakich substancji i dlaczego woda jest dobrym rozpuszczalnikiem
- wskazać czynniki wpływające na szybkość rozpuszczania
- rozdzielić na składniki roztwory właściwe i zawiesiny
- korzystać z wykresu rozpuszczalności substancji
- dokonywać obliczeń związanych ze stężeniem procentowym roztworów
- otrzymać roztwór nasycony danej substancji z nienasyconego i odwrotnie
- sporządzać roztwory o określonym stężeniu
- przeprowadzać krystalizację substancji

III. Metody:
­   praktyczna - ćwiczenia uczniowskie

IV. Środki dydaktyczne:
- Karty pracy ucznia
- Podręcznik
 
V. Przebieg lekcji:

1. Część nawiązująca:
a) sformułowanie tematu lekcji i określenie jej celów
b) czynności organizacyjne
- podział na grupy
- rozdanie kart pracy

2. Część właściwa:
a) rozwiązywanie zadań według karty pracy
b) sprawdzenie poprawności wyników przez uczniów i nauczyciela

3. Część podsumowująca:
a) podsumowanie wyników , ocena pracy uczniów
b) udzielenie wskazówek, które treści nauczania wymagają jeszcze utrwalenia przed sprawdzianem

KARTA PRACY UCZNIA

I. Rozwiąż test (zaznacz prawidłową odpowiedź - tylko jedna jest prawidłowa):

1. Wybierz ten szereg substancji, dla których woda jest rozpuszczalnikiem :
A) cukier, dwutlenek węgla, alkohol
B) kreda, benzyna, wodór
C) olej rzepakowy, piasek, azot
D) ropa naftowa, siarka, olej silnikowy
2. Które z wymienionych zjawisk znanych Ci z życia codziennego prowadzi do powstania roztworu?
A) rozpuszczenie mydła w wodzie
B) słodzenie herbaty
C) solenie wody do ziemniaków
D) wszystkie wyżej wymienione odpowiedzi są prawidłowe
3. Spośród podanych przykładów, wybierz te substancje, które zmieszane ze sobą utworzą zawiesinę:
A) woda i alkohol
B) sól kuchenna i woda
C) gips i woda
D) cukier i woda
4. Proces przechodzenia wody w lód i odwrotnie lodu w wodę to :
A) parowanie i skraplanie
B) krzepnięcie i topnienie
C) sublimacja i resublimacja
D) krzepnięcie i parowanie
5. Korzystając z krzywej rozpuszczalności odczytasz, że rozpuszczalność chlorku sodu temperaturze 35oC wynosi:
A) 55 g
B) 40 g
C) 26 g
D) 35 g
6. Które za stwierdzeń dotyczących rozpuszczalności substancji stałych w wodzie jest prawdziwe :

rozpuszczalność substancji stałych zależy od ciśnienia

rozpuszczalność substancji stałych zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury

A) rozpuszczalność substancji stałych zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury
B) rozpuszczalność substancji stałych nie zależy od temperatury
7. Rozpuszczenie dużego kryształu cukru w wodzie można przyspieszyć poprzez :

ogrzewanie

A) mieszanie
B) odpowiedzi A, B, D są prawidłowe
C) rozdrobnienie
8. Stężenie procentowe roztworu określa:
A) maksymalną ilość gramów ...