Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt zajęć edukacji polonistyczno-przyrodniczej
– hospitacja diagnozująca
Prowadząca zajęcia: JOLANTA KISIELEWICZ
Data: 12 maja 2010r.
Klasa: III
Czas trwania: 45 minut
Blok tematyczny: Zwierzęta wodne.
Temat zajęć: Czytamy tekst ze zrozumieniem. Sprawdzamy wiadomości
i umiejętności gramatyczno – ortograficzne.
Cel główny: Zdiagnozowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Cele szczegółowe:
U c z e ń:
- czyta cicho ze zrozumieniem nowy tekst;
- wybiera poprawną odpowiedź korzystając z tekstu „Co w stawie piszczy”;
- wyszukuje odpowiednie zdania w tekście;
- układa pytanie do podanego fragmentu tekstu;
- wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisuje do tabeli;
- tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej rzeczowników z
przymiotnikami;
- zna pisownię wyrazów z rz po spółgłoskach;
- umie tworzyć rodzinę wyrazów;
Metody pracy: słowne, kreatywne pisemne, praca z tekstem.
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: podręcznik, karta pracy dla każdego ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie i powtórzenie widomości o życiu wodnym zwierząt i roślin.
2. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu „Co w stawie piszczy”.
• Uczniowie zdolni, którzy szybciej przeczytają tekst układają zdanie z rozsypani wyrazowej. Następnie odczytują je głośno i wyjaśniają czym jest sprawozdanie.
• Rozdanie uczniom Kart Pracy i wykonanie - ćw.1
3. Układanie i zapis pytania do wyszukanych i odczytanych samodzielnie przez uczniów
zdań w tekście „Co w stawie piszczy”. Pomoc w wykonaniu zadania uczniom słabym ćw.2
4. Sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
5.Zapis do tabeli poznanych części mowy – ćw.3 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów
do tabeli).
6.Tworzenie liczby pojedynczej do podanych rzeczowników z przymiotnikiem w liczbie
mnogiej – ćw.4 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
7.Wypisanie z tekstu wyrazów rz po spółgłoskach – ćw.5
8.Tworzenie i zapis rodziny wyrazu wędkarz . Uczniowie zdolni wypisują więcej wyrazów –
ćw. 6– sprawdzenie ( wpisanie liczby punktów do tabeli).
9. Końcowa ocena pracy uczniów – zliczenie wszystkich punktów – pomaganie uczniom
słabym.
10. Podsumowanie zajęć.