Dodaj publikację
Autor
Anna Czeczko
Data publikacji
2010-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
582

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Plik zawiera dokumentację potrzebną do przeprowadzenia szkolnego konkursu ortograficznego, tj.scenariusz, regulamin, terminarz oraz przykładowy zestaw ortogramów będących podstawą do eliminacji uczestników podczas etapu pierwszego.
 Pobierz (pdf, 42,7 KB)

Podgląd treści





………………………….., dn. ……………………. r.

SCENARIUSZ KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

MMMMistrz OOOOrtografii –konkurs ortograficzny uczniów klas I – III
Publicznego Gimnazjum im. Stefana Kard. Wyszyńskiego

w Leśnej Podlaskiej

1. CELE:

a) Wyłonienie MISTRZA ORTOGRAFII z grona uczniów klas I - III

gimnazjum.

b) Sprawdzenie znajomości zasad pisowni ortograficznej i interpunkcji

oraz umiejętności ich wykorzystania w praktyce.

c) UwraŜliwienie na poprawność zapisywanych tekstów.
d) Budzenie szacunku do mowy ojczystej.
e) Kształtowanie umiejętności korzystania z róŜnych źródeł utrwalania

zasad pisowni ortograficznej.

f) WdraŜanie do oceny i samooceny.
g) Wyrabianie systematyczności i wytrwałości w nauce oraz koncentracji

uwagi.

2. ZASADY:

• Uczestnicy konkursu powinni znać wszystkie zasady pisowni

ortograficznej i interpunkcji.

Metody:

• problemowa, praktyczna – praca indywidualna

Forma: praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

• tekst złoŜony z 50 słów (etap I)
• test ortograficzny (etap II)
• tekst- dyktando (etap III)

Opracowała: Anna Czeczko

Przebieg:

1. Faza wstępna:


Wywieszenie regulaminu konkursu wraz z terminarzem poszczególnych
etapów na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego (załącznik 1).

2. Faza właściwa:


Poszczególne etapy odbywają się zgodnie z podanym terminarzem.
a) Etap I – uczniowie wszystkich klas zapisują 50 słów podyktowanych przez
organizatora konkursu (załącznik 2). Etap ten wyłoni 20 uczniów z
najlepszym wynikiem, którzy przejdą do kolejnego etapu.
b) Etap II – Uczestnicy piszą test jednokrotnego wyboru, który wyłoni
finałową dziesiątkę.
c) Etap III – W finale konkursu uczniowie zmierzają się z dyktandem
ortograficznym.
Najlepszy spośród nich otrzymuje tytuł Mistrza Ortografii.

3. Faza podsumowująca:
a) Wręczenie nagród.
b) Ankieta ewaluacyjna przeprowadzona wśród uczniów, którzy
zakwalifikowali się do II etapu.

























Opracowała: Anna Czeczko

Etap I

Pisanie ze słuchu pojedynczych wyrazów:

• Ŝywica
• rejwach
• zasuwa
• zasmaŜka
• wierzch
• wieczór
• trzepaczka
• strzeŜony
• kłusownik
• jutrzenka
• hipnoza
• koŜuch
• cherubin
• grzechotka
• halucynacja
• chałwa
• dysharmonia
• bakłaŜan
• brzuchomówca
• aŜur
• bagaŜówka
• anarchia
• menaŜka
• aktówka
• agitatorzy
• grabieŜca

MISTRZ ORTOGRAFII

• gŜegŜółka
• spiŜarnia
• garmaŜeria
• schowek
• flejtuch
• róŜdŜka
• hartować
• kruŜganek
• rozbójnik
• lichwiarz
• Ŝeton
• łój
• alkohol
• nuŜący
• próchnica
• oderŜnąć
• pilotaŜ
• pokłuje
• oręŜ
• ciemięŜyć
• czyhać
• dzióbek
• droŜdŜówka
• arbitraŜ
• dziupla

Opracowała: Anna Czeczko

REGULAMIN KONKURSU:

1. Do pierwszego etapu przystępują wszyscy uczniowie klas I –III Publicznego

Gimnazjum w Leśnej Podlaskiej.

2. Etap pierwszy polega na poprawnym zapisie ortograficznym pięćdziesięciu
słów. Ortogramy będą dotyczyły zasad pisowni z „ó”, „u”, „rz”, „Ŝ”, „ch”,
„h”.

3. W tej części stosuje się następującą punktację:
a) za poprawnie zapisany wyraz przyznaje się 1 punkt,
b) jeśli wystąpi co najmniej 1 błąd w wyrazie nie przyznaje się punktu,
c) pominięcie słowa jest traktowane jako błąd.
4. Do etapu drugiego przejdzie dwudziestu uczniów z najlepszym wynikiem

w szkole.

5. W drugim etapie uczestnicy otrzymają test jednokrotnego wyboru. Ich

zadaniem ...