Dodaj publikację
Autor
Ewa Pocierznicka
Data publikacji
2010-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
78

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji j. angielskiego dla kl. III, mającej na celu przybliżyć uczniom kulturę i obyczaje Szkocji.
 Pobierz (doc, 20,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji języka angielskiego

Przedmiot: język angielski
Nauczyciel: Ewa Pocierznicka
Data: 01.12.2009 r.
Klasa: III
Temat: "St. Andrew's Day – a Scottish holiday."

Cele ogólne:

Zapoznanie uczniów z kulturą innych narodów;
Wprowadzenie słownictwa związanego ze Szkocją i jej kulturą;

Cele szczegółowe:

Uczeń:
zna słownictwo związane ze Szkocją i jej kulturą
recytuje rymowankę „Nevie Nevie Nicknack”
wykonuje własny wzór tartanu

Formy pracy: Cała klasa, praca indywidualna

Metody pracy: pogadanka, pokaz z użyciem obrazu i dźwięku

Pomoce: Karty pracy, plansze, płyta CD z muzyką szkocką, przewodnik po Szkocji

Przebieg lekcji:

1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.
Pogadanka. Nauczyciel wiesza na tablicy planszę przedstawiającą Szkota w stroju narodowym i pyta uczniów czy wiedzą skąd pochodzi. Po uzyskaniu odpowiedzi wyjaśnia, że zbliża się szkockie święto narodowe, St. Andrew's Day. Pyta uczniów, czy wiedzą gdzie leży Szkocja i jakiego państwa jest częścią. Następnie wiesza na tablicy flagę Szkocji i mapę Wielkiej Brytanii z zaznaczoną Szkocją. Wreszcie nauczyciel objaśnia jakie są symbole narodowe Szkocji (oset) i pyta uczniów o szczegóły stroju Szkota na planszy (kilt, dudy) i zapisuje angielskie nazwy tych przedmiotów na tablicy. Potem odtwarza z płyty fragment utworu zagranego na dudach. Na koniec nauczyciel pyta uczniów czy znają jakieś słyne szkockie stworzenia (potwór z Loch Ness).

Patrząc na zapisane uprzednio przez nauczyciela na tablicy wyrazy uczniowie wypełniają karty pracy, uzupełniając podpisy pod obrazkami.

Nauka rymowanki i gra „Nievie Nievie Nicknack”. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan i objaśnia im zasady gry. Uczniowie powtarzają po nauczycielu każdy wers rymowanki, potem stają w kręgu, i recytują z pomocą nauczyciela, który chodzi wewnątrz kręgu dotykając ich wyciągniętych pięści. Osoba, której pięści dotknął wymawiając ostatnie słowo rymowanki zajmuje miejsce w środku kręgu.

Kolorowanie flagi szkockiej. Po przypomnieniu barw flagi szkockiej nauczyciel rozdaje kolorowanki i pokazuje gotową flagę. Uczniowie kolorują flagę według wzoru.

Zakończenie i pożegnanie.