Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Usprawnianie orientacji przestrzennej
Temat zabaw: Urodziny
Cel główny - kształtowanie umiejętności rozumienia i stosowania określeń słownych dotyczących stosunków przestrzennych i schematu własnego ciała
Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
← Prawą i lewą część ciała
← Podać nazwy kierunków: w lewo, w prawo, nad, pod, w górę, w dół, w przód, w tył
← Poprawnie używać właściwych określeń słownych
Metody: polisensoryczne, aktywizujące, praktycznego działania
Część wstępna
1. Powitanie. Zabawa ze śpiewem:
Prowadzący wita się z dzieckiem śpiewając i tańcząc z nim do słów piosenki:
„Lubię cię, lubię cię miło tu jest.
Chodź do mnie, chodź do mnie, rękę mi daj.
[Prawą mi daj, lewą mi daj
i już się ze mną przywitaj.]” bis
Zajęcia właściwe:
Wprowadzenie:
Nauczyciel - terapeuta rozmawia z dzieckiem na temat urodzin. Zadaje pytania, np.:
- Czy lubisz swoje urodziny?
- Czym chciałbyś poczęstować gości?
- Jakie prezenty chciałbyś otrzymać?
- Jak powinien wyglądać pokój, w którym odbywa się przyjęcie urodzinowe?
2. Układanie z drewnianych klocków konstrukcji przestrzennych:
- według wzoru rysunkowego (załącznik nr 1)
- według poleceń nauczyciela.
Przykładowe polecenia:
„Dzieci przyjechały do kolegi na urodziny. Kolega pokazał im swoje nowe klocki. Wszyscy zaczęli się nimi bawić. My również pobawimy się klockami. Popatrz na rysunki i powiedz:
- W jakim kolorze klocek jest na górze?
- Jakiego koloru klocek znajduje się pod nim?
- Który klocek jest najdłuższy?, itp.
Teraz ułóż swoje klocki tak, jak na rysunku.”
Następnie dziecko układa klocki według poleceń nauczyciela, np.:
- Połóż przed sobą żółty klocek;
- Z prawej strony żółtego klocka połóż niebieski klocek;
- Z lewej strony żółtego klocka połóż zielony klocek;
- Na żółtym połóż czerwony klocek, a na czerwonym biały trójkątny;
- Z lewej strony całej budowli postaw różowy podłużny klocek.
3. Obrysowywanie szablonu.
Dziecko na środku kartki obrysowuje kartonowy szablon „stołu”(załącznik nr 2).
4. Uzupełnianie obrazka.
Dziecko koloruje, a następnie wycina obrazki z otrzymanej planszy (załącznik nr 2). Wycięte elementy układa i przykleja na kartkach z sylwetką stołu z poprzedniego ćwiczenia.
Zadanie wykonuje zgodnie z poleceniami nauczyciela:
„Twój kolega Krzyś ma urodziny. Zaprojektuj dla niego urodzinowe przyjęcie. Wykorzystując stół, który wcześniej narysowałeś i przygotowane elementy, wykonaj następujące polecenia:
- Na środku stołu ustaw tort;
- Na torcie „zapal” siedem świeczek;
- Po prawej stronie stołu postaw większą kartkę z życzeniami;
- Po lewej stronie stołu postaw mniejszą kartkę z życzeniami;
- Nad stołem umieść lampę;
- Po prawej stronie lampy zawieś baloniki;
- Pod stołem „połóż” dwie paczki z prezentami.
5. Rysowanie według instrukcji.
Dziecko koloruje okienka na planszy (załącznik nr 3), zgodnie z zapisaną instrukcją. Cyfra oznacza ilość okienek ...