Dodaj publikację
Autor
sylwia browalska
Data publikacji
2010-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz turnieju edukacyjnego Bezpieczna Szkoła.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Komentarze

dorkabart, 2012-08-16

Super - Dzięki !!!

Podgląd treści

SCENARIUSZ TURNIEJU EDUKACYJNEGO

„ BEZPIECZNA SZKOŁA” DLA KLAS V

Cele turnieju: Niwelowanie wśród uczniów zjawisk związanych z przemocą, kradzieżą i wandalizmem , kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne czyny i innych, wdrażanie do współpracy w czasie rywalizacji zespołowej

PRZEBIEG TURNIEJU

1. Powitanie klas biorących udział w Turnieju . Nawiązanie do warsztatów dotyczących pojęcia tolerancji i uczciwości .
Przypomnienie hasła: „ Jeżeli chcemy być uczciwi wobec siebie, nie musimy tolerować przemocy, wandalizmu oraz kłamstwa”.
2. Zapoznanie uczestników z zasadami Turnieju ( przedstawienie Jury, wybranie liderów poszczególnych drużyn, omówienie form przyznawania punktów .
3. Rozpoczęcie Turnieju .

Zadanie I
Ułożenie hasła z rozsypanki wyrazowej i naklejenie go na kolorowe kartki brystolu .
( każda klasa ma swój „ stały” kolor. ( hasło : W naszej szkole czujemy się bezpiecznie )
kolorową kartkę z naklejonym hasłem grupy przedstawiają Jury i zostawiają na swoich stołach .
Pyt. prowadzącego: Czy zgadzacie się z tym hasłem? ( wypowiedzi przedstawicieli klas )
2 pkt.

Zadania II

Polecenie: Co wy jako uczniowie możecie zrobić, aby w naszej szkole wszyscy uczniowie czuli się bezpiecznie?
( uczniowie dopisują na kolorowych kartkach pod przyklejonym wcześniej hasłem )
proponowane wypowiedzi:
- samemu nie stosować przemocy
- zwracać uwagę innym uczniom zachowującym się agresywnie
- słuchać poleceń dyżurnych i nauczycieli dyżurujących
- nie biegać po korytarzu itp.
Prezentacja wykonanych prac Jury – powieszenie ich w widocznym miejscu. max 5 pkt.

Zadanie III

Uzupełnienie zdania
„ Uczciwym jest ten, kto ( nie oszukuje ), postępuje w sposób ( prawy ), sumienny i (rzetelny).
3 pkt.

Zadanie IV
Konkurencja sportowa

Zadanie V

Przeczytanie listu ucznia i udzielenie pisemnej odpowiedzi ( porady)
( w czasie kiedy uczniowie czytają listy w grupach, prowadzący czyta ten sam list głośno) . Głośne odczytanie przez przedstawicieli klas swoich odpowiedzi. max 5 pkt.

Zadanie VI

Wybranie z rozsypanki wyrazowej pojęć kojarzących się z uczciwością ( odp. solidny, sprawiedliwy, prawy, sumienny, rzetelny, czuły).
Po 0,5 pkt. za wyraz

Zadanie VII

Pokazywanie wybranych przysłów za pomocą mowy ciała .
Wywieszenie w widocznym miejscu przysłów:
( „ Kto pod kim dołki kopie , ten sam w nie wpada” ( 1 pkt.)
( „Kto innym szkodzi, temu źle się powodzi” ( 3 pkt.)
( „ Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie” (2 pkt.)
( „ Zło łatwo zrobić, ale trudno odrobić” ( 3 pkt.)
( „ Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” ( 2 pkt.)
( „ Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta” ( 1 pkt. )

Drużyny wybierają jedno z haseł i przygotowują się do scenki ( numer wybranego przysłowia piszą na karteczce i podają prowadzącemu). Prowadzący może zasugerować zmianę hasła w przypadku wybrania tego samego .
Jedna drużyna przedstawia – pozostałe klasy zgadują przysłowie ( liczy się pomysł, poczucie humoru)

Zadanie VIII
Konkurencja sportowa

Zadanie IX
Ułożenie ...