Dodaj publikację
Autor
sylwia browalska
Data publikacji
2010-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
197

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Przykład warsztatowych zajęć dla rodziców uczniów klasy II SP dotyczących technik szybkiego uczenia się.
 Pobierz (doc, 50,0 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH DLA RODZICÓW KLASY II

TEMAT: TECHNIKI SZYBKIEGO UCZENIA SIĘ – MAPA UMYSŁU.

CELE ZAJĘĆ:
• Zapoznanie rodziców z prawidłowościami przyswajania nowych informacji , organizacją gromadzonych wiadomości oraz zasadami i technikami uczenia się pamięciowego , umiejętne różnicowanie pojęć „ uczyć się”, „ nauczyć”

METODY:
• Czynnościowa
• Pogadanka
• Pokaz
• obserwacja

FORMY:
• indywidualna
• grupowa zróżnicowana
• zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• kolorowe strzałki ( zielona, pomarańczowa, niebieska),
• plansze: metody szybkiego uczenia się, „ mapa umysłu”,
• podręczniki do kl. II,
• albumy tematyczne,
• słowniki,
• karty do oceny zajęć,
• pomoce dydaktyczne dla rodziców np. „ Planowanie pracy domowej z udziałem rodziców”.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Rodzice siadają w kole. Nauczyciel wita wszystkich, a następnie przedstawia cel spotkania ( zapoznanie z metodami i technikami szybkiego uczenia się). Każda z przybyłych osób określa swój nastrój poprzez wybór strzałki w określonym kolorze – zielonym (jeśli czuje się świetnie), pomarańczowym (jeśli czuje się w miarę dobrze), niebieskim (jeśli czuje się źle). Nauczyciel prowadzi pogadankę na temat trudności pojawiających się w pracy z dzieckiem w domu.
2. Wyjaśnienie pojęć: „uczyć się” , „nauczyć się”.

3. Przedstawienie przez nauczyciela i omówienie elementów mających wpływ na szybkie uczenie się ( plansza nr 1).

integracja obu półkul
( zaangażowanie wszystkich zmysłów )
muzyka barokowa, klasyczna- rytmiczne oddychanie

Szybkie uczenie się

ćwiczenia
fizyczne

ćwiczenia umysłowe

wyeliminowanie stresu
techniki pamięciowe ( wiersze)
motywacja
techniki uczenia się
afirmacja
mapa umysłu ( rozumienie treści,
koncentracja , powtórki )

metody zwiększające szybkość czytania
( metoda ołówkowa , selekcja uwagi )

Omówienie powyższego rysunku na konkretnych przykładach

4. Skoncentrowanie się na tworzeniu „mapy umysłu”.
Nauczyciel pokazuje przykładową „mapę umysłu” utrwalającą materiał dydaktyczny nt. Święta Bożego narodzenia w klasie II(plansza nr 2) .

Omówienie zasad tworzenia powyższej „mapy umysłu” ( zwrócenie uwagi na stosowanie rysunku zamiast haseł tematycznych )

5. Podział rodziców na 6 zespołów. Rodzice opracowują „mapy umysłowe” w oparciu o losowo wybraną tematykę: W naszej klasie, Zwierzęta wokół nas Nasza Ojczyzna, Jesień dookoła, Zawody ludzi, Pory dnia i roku. (pomoce – podręczniki, książki tematyczne, atlasy, słowniki ortograficzne )

6. Liderzy zespołów prezentują wykonane prace.
7.Rodzie ponownie siadają w kręgu.
Nauczyciel prezentuje i omawia wybrane techniki skutecznego uczenia się w/g przyjętych zasad:
• NIE KUJ ! OPRÓCZ WIERSZY , DAT I NAZWISK ... NIE UCZ SIĘ NICZEGO NA PAMIĘĆ !
• UCZĄC SIĘ LUB ODRABIAJĄC LEKCJE NA NASTĘPNY DZIEŃ ZACZNIJ OD RZECZY NAJTRUDNIEJSZYCH!
• DBAJ O HIGIENĘ UCZENIA SIĘ ! (po 30 – 40) minutach uczenia się rób zawsze około 10 min. Przerwy.
• PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO ODPOWIEDZI USTNEJ UCZ SIĘ PÓŁGŁOSEM ! ( skracasz w ten sposób czas swojej nauki, mówiąc uczysz się precyzyjnie wysławiać i logicznie budować odpowiedzi, słuchając siebie nie dekoncentrujesz się )
• GDY SIĘ UCZYSZ ...