Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Całkiewicz
Data publikacji
2010-05-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
363

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt do plastyki w klasie V szkoły podstawowej.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


Scenariusz zajęć plastyki dla klasy V.

Temat lekcji: „ Martwa natura z owocami”.
Czas trwania lekcji: 45 minut
Zagadnienia programowe: środki wyrazu plastycznego- walor, światłocień
Treści: walor, stopniowanie waloru, cieniowanie-światłocień, kompozycja otwarta
Cele lekcji:
Wiadomości - uczeń:
● wie,co to jest walor;
● zna i rozumie pojęcie - światłocień;
● potrafi wyjaśnić znaczenia zjawisk: miękki modelunek światłocieniowy, twardy modelunek światłocieniowy;
● rozumie, że świat jest trójwymiarowy, a cieniowanie służy ukazaniu trójwymiarowości w obrazie.

Umiejętności - uczeń:
● poprawnie komponuje swoją pracę- kompozycja otwarta;
● wnikliwie obserwuje otaczającą rzeczywistość;
● właściwie posługuje się znanymi mu środkami wyrazu plastycznego;
● na reprodukcjach wskazuje fragmenty, w których występuje modelunek światłocieniowy i określa z której strony pada światło;
● cieniuje kontur przedmiotu na karcie ćwiczeniowej, zwracając uwagę na kierunek padania światła.
Postawy – uczeń:
● doskonali poczucie smaku plastycznego;
● doskonali umiejętność pracy indywidualnej;
● rozwija wrażliwość estetyczną;
● dba o porządek warsztatu pracy;
● doskonali dyscyplinę pracy.

Metody pracy: praca z tekstem przewodnim, pogadanka z pokazem, ćwiczenia plastyczne z korektą nauczyciela
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Technika: rysunek miękkim ołówkiem
Pomoce i środki dydaktyczne: podręcznik – „Plastyka kl.V”- str.21-22, reprodukcje obrazów i szkiców, ołówki miękkie, bloki A4, gumki, jajko, lampka, karty z ćwiczeniem, owoce: jabłka , gruszka oraz dzbanki, karta ukazująca ustalanie proporcji na rysunku
Metody kontroli: wystawka i ocenienie prac; wybór prac, które prezentują najciekawsze i najbardziej trafne rozwiązania plastyczne dotyczące światłocienia
Uwagi metodyczne: ze względu na tempo pracy ucznia istnieje możliwość kontynuowania pracy
w domu
Przebieg lekcji:

Czynności porządkowe: przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
Nawiązanie do lekcji:
● przedstawienie tematu zajęć, zapis na tablicy i w zeszytach uczniów - „Martwa natura z owocami”
● odczytanie i omówienie tekstu z podręcznika str.21-22,
● zapoznanie z terminami: walor, światłocień, modelunek światłocieniowy miękki, modelunek światłocieniowy twardy
● pokaz reprodukcji z martwą naturą – wskazanie przez uczniów fragmentów, w których występuje zjawisko waloru i światłocienia
● wykonanie przez uczniów zadania plastycznego na karcie ćwiczeniowej – uczniowie po obejrzeniu doświadczenia z oświetlanym jajkiem próbują cieniować kontur jajka zwracając uwagę na kierunek padania światła
● przypomnienie uczniom o czym powinni pamiętać podczas wykonywania rysunku – kierunek padania światła, walor przedmiotu po stronie padania światła, walor przedmiotu po stronie cienia, sposób zagospodarowania kartki, ustalenie proporcji za pomocą ołówka (pokaz rysunku i objaśnienie przez nauczyciela)
Praca indywidualna ucznia:
● próba pokazania przestrzeni za pomocą kreski i światłocienia
● nauczyciel pomaga, doradza, robi korekty
Prezentacja prac uczniów – wystawa.
Omówienie i ocena prac ( może nastąpić na następnej lekcji, gdy uczniowie nie skończą prac).
Porządkowanie miejsc pracy.
Zapisanie w zeszytach materiałów potrzebnych na kolejne zajęcia: papier kolorowy czarny i czerwony, klej nożyczki, czarny ...