Dodaj publikację
Autor
Monika Danuta Dąbkowska
Data publikacji
2010-05-31
Średnia ocena
4,00
Pobrań
158

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 41,0 KB)

Komentarze

LITERATKA, 2010-07-18, ocena:

Interesująca lekcja na świetnych tekstach kultury. Doskonały sposób, by przeprowadzić lekcję interdyscyplinarną i zaktywizować uczniów. Na takiej lekcji z pewnoscią nikt nie będzie się nudził. Szkoda tylko, że tekst scenariusza opublikowanego przez autora na drugiej stronie nakłada się na siebie, a własciwie schemat (rysunek ) przysłanie część tekstu.

iluka, 2013-07-01

Podoba mi się!!

Podgląd treści

Lekcja języka polskiego w III klasie gimnazjum.

Temat: Twórca, tworzywo, dzieło, myśl przewodnia – „Katedra” Tomasza Bagińskiego

Cele lekcji:
• uczeń zna zdarzenia przedstawione w filmie „Katedra” oraz posiada informacje na temat twórcy i samego dzieła
• uczeń rozumie, czym dla twórcy jest jego dzieło
• uczeń umie wskazać podobieństwa i różnice pomiędzy średniowiecznymi katedrami i świątynią przedstawioną w filmie, wskazać tworzywo omawianych utworów i ich myśl przewodnią, umieścić na osi czasu tytuły omawianych wcześniej dzieł

Metody:
Metoda audiowizualna, pogadanka heurystyczna, burza mózgów, analiza tekstu kultury, jakim jest film.

Środki dydaktyczne:
Teksty omawianych wcześniej utworów: Horacy-„Wybudowałem pomnik”, Kochanowski – „Pieśń XXIV”, Białoszewski – „Namuzowywanie”, Follet-„Olśnienie”
Film Tomasza Bagińskiego „Katedra”
Oś czasu.

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Nauczyciel: Przypomnijmy teraz nazwiska autorów i tytuły dzieł, w których na pierwszy plan wysuwają się twórca, dzieło oraz proces tworzenia.
Uczniowie wymieniają nazwiska i tytuły dzieł, zapisują je na podłużnych paskach papieru i przypinają do narysowanej na tablicy lub arkusza brystolu osi czasu. Wszyscy przerysowują oś czasu do zeszytów.
Nauczyciel pyta: Jaki z tego wniosek?
Uczniowie odpowiadają, że mimo upływu czasu i rozwoju cywilizacji ludzie mają potrzebę tworzenia i pozostawienia czegoś, co po nich pozostanie.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA

1. Nauczyciel zapisuje część tematu i określa cele lekcji
2. Nauczyciel prosi uczniów, by wymienili kolejno (rundka) różne informacje na temat gotyckich katedr, ich budowy i powstawania. Uczniowie w dowolnej kolejności wymieniają nazwy elementów charakterystycznych dla tych budowli,
3. Nauczyciel oznajmia uczniom, że obejrzą film pt. „Katedra”, dopisuje drugi element tematu i przekazuje kilka istotnych informacji na temat Tomasza Bagińskiego i powstawania jego dzieła.
4. Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup i każdej przydziela jedno szczegółowe zadanie do analizy i interpretacji. (1.grupa - wskazanie, jakie elementy architektoniczne zawiera przedstawiona w filmie katedra; 2. grupa – co ją różni od gotyckich budowli; 3. – wydarzenia przedstawione w filmie i ich sens; 4. – rola światła; 5. – rola dźwięku)
5. Uczniowie oglądają film i wypowiadają się na temat swojego pierwszego wrażenia. Grupy przedstawiają wyniki wspólnej pracy.
6. Odpowiedź na pytanie, jaka jest i czym jest filmowa katedra.
7. Wynotowanie w zeszytach i na tablicy wspólnie z nauczycielem skojarzeń [pic]

Mapa mentalna.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

Praca domowa: Przeczytajcie opowiadanie Jacka Dukaja pt.”Katedra”

Praca na lekcji z podręcznikiem „Przygoda z czytaniem” klasa III
MAC Edukacja
-----------------------
Niedokończona

Budulcem są ludzie

Kolorystycznie przeważa czerń i czerwień

Katedra żyje, czuje i myśli

Katedry pochłaniały wiele ofiar

Katedra ożywa pod wpływem światła

Muzyka sakralna. Dźwięk buduje nastrój.