Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Stępień Anna
Konspekt Chemia klasa III
Temat lekcji: Podsumowanie wiadomości o pochodnych węglowodorów.
Cele operacyjne:
Uczeń powinien wiedzieć i umieć :
• Jakie związki chemiczne nazwami pochodnymi węglowodorów
• Jakie jest nazewnictwo i budowa cząsteczek alkoholi, kwasów karboksylowych, estrów, amin i aminokwasów
• Zdefiniować pojęcia grupa karboksylowa, grupa funkcyjna
• Wyjaśnić zależność między obecnością grupy funkcyjnej a właściwościami pochodnych węglowodorów
• Określić nazwy i wzory poznanych grup funkcyjnych
• Jakie są najważniejsze właściwości poznanych pochodnych węglowodorów
• Przedstawić za pomocą równań typowe reakcje, którym ulęgają poznane pochodnie węglowodorów
Metody:
Praktyczna – konkurs chemiczny „ Gra w okręty”
Materiały dydaktyczne:
• Karta z pytaniami do konkursu - załącznik 2
• Diagramy do gry -załącznik 1
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
• Sprawdzenie listy obecności
• Sprawdzenie pracy domowej
2. Część nawiązująca
• Sformułowanie tematu lekcji
• Określenie celów lekcji
• Wyjaśnienie uczniom w jaki sposób będą pracować na lekcji ( podział na grupy , wybranie kapitana , przedstawienie zasad gry w okręty chemiczne-załcznik 3, rozdanie diagramów)
3. Część właściwa:
• Chemiczna gra w okręty
4. Podsumowanie :
• Nauczyciel podsumowuje pracę w grupach (grupy, po podsumowaniu punktów dostają oceny)
• Nauczyciel udziela wskazówek , które treści nauczania wymagają jeszcze utrwalenia przed sprawdzianem
Praca domowa:
Otrzymaj trzema metodami maślan magnezu
Załącznik 1 Diagram
A B C D E F G
| | | | | | | |
|1 | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
|2 | | | | | | |
| | | | | | | |
|3 | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
|4 | | | | | | |
| | | | | | | |
|5 | | | | | | |
| | | | | | | |
| | | | | | | |
|6 | | | | | | |
| | | | | | | |
|7 | | | | | | |
| | | | | | | |
Załącznik 2
Pytania do chemicznej gry w okręty.
1-A wymiń pochodne węglowodorów
1-B wyjaśnij pojecie grupa węglowodorowa
1-C wyjaśnij pojecie grupa funkcyjna
1-D podaj wzór sumaryczny, strukturalny grupy karboksylowej
1-E podaj wzór sumaryczny, strukturalny grupy estrowej
1-F podaj wzór sumaryczny, strukturalny grupy aminowej
1-G co to są mydła?
2-A porównaj właściwości metanolu i etanolu
2-B wyjaśnij na czym polega reakcja estryfikacji
2-C omów właściwości gliceryny
2-D omów podobieństwa właściwości kwasów mrówkowego i octowego
2-E omów różnice w właściwościach kwasów mrówkowego i octowego
2-F wyjaśnij na czym polega jest fermentacja octowa
2-G wyjaśnij na czym polega reakcja hydrolizy estrów
3-A w jaki sposób doświadczalnie można wykryć etanol
3-B dlaczego wyższe kwasy karboksylowe noszą nazwę tłuszczowych?
3-C podaj wzór kwasu stearynowego, palmitynowego, oleinowego
3-D napisz wzór półstrukturalny kwasu oleinowego
3-E wymień zastosowanie gliceryny
3-F napisz reakcje spalania całkowitego metanolu
3-G podaj nazwę związku o wzorze H COOH
4-A napisz reakcję dysocjacji kwasu octowego
4-B napisz równie reakcji otrzymywania mrówczanu magnezu dwoma sposobami
4-C jak doświadczalnie odróżnisz kwas propionowy od kwasu oleinowego
4-D jakie znasz rodzaje mydeł? Omów je
4-E napisz równanie reakcji otrzymywania metanianu metylu
4-F napisz równie reakcji hydrolizy octanu butylu
4-G napisz równanie reakcji otrzymywania palmitynianu sodu. Określ rodzaj związku jaki ...