Dodaj publikację
Autor
Elżbieta Gawron
Data publikacji
2010-05-31
Średnia ocena
5,00
Pobrań
256

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w kl. VI "Perspektywa linearna" z wykorzystaniem komputera. Do tej lekcji dołączyłam również prezentację w Power Poncie.
 Pobierz (doc, 43,5 KB)

Podgląd treści


TEMAT: Perspektywa linearna

ZAGADNIENIE PLASTYCZNE: Rodzaje perspektywy zbieżnej.

CELE:
1. Cel główny: Ćwiczenia w rysowaniu perspektywy zbieżnej za pomocą komputera.
2. Cele operacyjne
Uczeń:
• poznaje zasady tworzenia obrazu w perspektywie zbieżnej;
• rozpoznaje rodzaje perspektywy;
• wykorzystuje poznane układy perspektywiczne;
• rysuje układ elementów, brył w perspektywie za pomocą aplikacji narzędzi Paint;
• poprawnie posługuje się perspektywą zbieżną;
• właściwie odczytuje i stosuje się do instrukcję zadania.

METODY KSZTAŁCENIA: pogadanka połączona z pokazem multimedialnym, ćwiczenie indywidualne z wykorzystaniem komputera.

FORMY PRACY UCZNIÓW: indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna, komputer z programem graficznym Paint, instrukcja do pracy.

CZAS TRWANIA: 2x45 min

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przypomnienie definicji perspektywy oraz rodzajów dotychczas poznanych;
2. Wyjaśnienie zasad tworzenia obrazu z wykorzystaniem perspektywy zbieżnej oraz jej
rodzajów:
a) elementy perspektywy zbieżnej (zwanej także geometryczną, linearną lub renesansową)
- linia horyzontu
- punkt zbiegu
- linie zbiegu,
b) rodzaje perspektywy zbieżnej:
• perspektywa centralna,
• z dołu zwana „żabią”,
• z góry zwaną „z lotu ptaka”,
• perspektywa ukośna.
3. Omówienie ćwiczenia w tworzeniu perspektywy zbieżnej za pomocą narzędzi
programu graficznego Paint- instrukcja do zadania;
a) Widok ulicy w perspektywie: tworzenie za pomocą narzędzi programu graficznego Paint
ilustracji ulicy z zastosowaniem perspektywy zbieżnej;
4. Korekta błędów i ocena ćwiczenia.

INSTRUKCJA DO ZADANIA
• uruchom program PAINT
• z przybornika wybierz linię cienką i wyznacz nią linię horyzontu oraz punkt zbieżności,
• narysuj linie zbieżności do wyznaczonego punktu, które wyznaczą szerokość jezdni, chodnika, pobocza, zieleni, itp.;
• w wyznaczonych miejscach narysuj zebrę, oś jezdni, płytki chodnikowe,
• narysuj linie zbieżności do ustalonego punktu, które wyznaczą wysokość kolejnych drzew, budynków, latarni, itp.,
• pokoloruj rysunek,
• zapisz rysunek w folderze PERSPEKTYWA.

Literatura:
1. Misior-Waś A., Wójcik T., Lubię tworzyć. Podręcznik do klas 4-6. MAC
EDUKACJA, Kielce, 2004
2. Misior-Waś A., Wójcik T., Przewodnik metodyczny dla nauczycieli plastyki, MAC
EDUKACJA, Kielce, 2004
OPRACOWAŁA:
Elżbieta Gawron