Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ
I. Temat dnia: Zdrowy tryb życia w naszych rękach. Wprowadzenie litery „w” na przykładzie słowa „witamina”.
II. Cele szczegółowe:
Dziecko:
• zaśpiewa piosenkę na powitanie,
• z pomocą nauczyciela ułoży piramidę priorytetów,
• samodzielnie wpisze literę ,,w” w wykropkowane luki,
• zabierze udział w zadaniach dramowych,
• rozwiąże zadanie matematyczne,
• przygotuje z grupą sałatkę owocową.
III. Formy pracy na zajęciach:
• indywidualna
• grupowa
VI. Metody wspierania edukacyjnego:
• pogadanka,
• piramida priorytetów,
• drama,
• zadania praktyczne.
V. Środki dydaktyczne stosowane na zajęciach:
• ilustrację z owocami,
• cegiełki do piramidy,
• akcesoria potrzebne do przedstawienia scenki dramowej ( tj. zdrowa żywność, niezdrowa żywność, atrapa komputera, piłka do gry, itd.),
• kart pracy z wykorzystaniem litery ,,w”,
• karty pracy z matematyki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie z dziećmi.
Piosenka: „Powitanka” – muzyka: J. Papaj, słowa: A. Markowa
Dzień dobry – 2. Dzień dobry,
Jak się macie? Dla każdego,
Co tam w domu? I małego,
Co tam w klasie? I dużego.
Gdy każdy wesoło rano wstanie, Bo gdy się uśmiechasz, zdrowy będziesz
Będzie piosenka na powitanie. Humor dopisze, zawsze i wszędzie.
Dzień dobry Dzień dobry
Co nowego? Razem nućmy
Co miłego? Nie próżnujmy
Mój kolego. Nie marudźmy.
Nim każdy się własną pracą zajmie, Niech każdy zaśpiewa razem z nami
Będzie piosenka dla was specjalnie. Naszą piosenkę na powitanie.
ref. Piosenka powitanka, Ref. Piosenka ……..
śpiewaj ją każdego ranka
Powitanka ta, niech ci radość da.
Nauczycielka może zaśpiewać jedną zwrotkę piosenki wybraną przez siebie.
2. Piramida priorytetów
Nauczycielka zadaje pytanie z czym kojarzy się dzieciom zdrowy styl życia. Dzieci swoje skojarzenia zapisują na tekturowych cegiełkach. W dalszej części zadania dzieci wraz
z nauczycielką zastanawiają się, które skojarzenia są najważniejsze. Przy pomocy nauczycielki uczniowie układają piramidę priorytetów.
3. Wprowadzenie literki ,,w” na podstawie słowa witaminy
Nauczycielka przeprowadzi z uczniami pogadankę na temat owoców i witamin jakie one zawierają. Każde dziecko otrzyma kartę pracy z słowami zaczynającymi się na literę ,,w” tj. witaminy, wycieczka, winogrono itp. Zadaniem dzieci będzie w każdym wyrazie dopisanie litery ,,w” w wykropkowaną lukę.
4. Zadanie dramowe
Nauczycielka dzieli klasę na kilka grup. Każda z grup musi przedstawić krótką scenkę. Scenki będą dotyczyły danej tematyki:
• I grupa będzie miała do przedstawienia scenkę pt. ,, Zakupy w sklepie”. Jedno dziecko będzie kupowało zdrowe produkty tj. owoce , warzywa, mleko, sery, natomiast drugie dziecko będzie kupować niezdrowe produkty.
• II grupa będzie miała do przeprowadzenia scenkę pt. ,, Jak się dobrze pracować”. Jeden z wybranych uczniów będzie miał za zadanie przedstawić jak uczy się, czy też rysuje ...