Dodaj publikację
Autor
Barbara Iwaniuk
Data publikacji
2010-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
273

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć z przyrody dla klasy V. Temat: Odżywianie człowieka - wędrówka pokarmu.
 Pobierz (doc, 51,5 KB)

Podgląd treści


Kl. V

Temat: Odżywianie człowieka – wędrówka pokarmu

Treści programowe

- budowa układu pokarmowego człowieka
- rola układu pokarmowego człowieka

Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń :

- wie na czym polega odżywianie człowieka
- wie jaką rolę pełni układ pokarmowy
- zna nazwy narządów budujących układ pokarmowy
- zna pojęcia : trawienie , enzymy trawienne, wchłanianie , wydalanie

b) Umiejętności

Uczeń :

- wyjaśnia rolę układu pokarmowego – poszczególnych jego elementów w procesie
pobierania ,trawienia i wchłaniania pokarmu .
- wskazuje elementy budowy układu pokarmowego na modelach i na sobie
- opisuje rolę enzymów w procesie trawienia
- wskazuje i wyjaśnia , w których częściach układu pokarmowego trawione są białko ,
cukry i tłuszcze.
- tłumaczy rolę krwi w procesie wchłaniania strawionego pokarmu z jelit i roznoszenie
składników pokarmowych do komórek ciała.

c) Podstawy

Uczeń :

- współpracuje w zespole .
- wykazuje zainteresowanie budowa i funkcjonowaniem własnego organizmu .

Metody :

- pogadanka
- praca z podręcznikiem , kartą pracy.
- obserwacja , gra-zabawa dydaktyczna

Formy pracy :

- indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne

- podręczniki
- zeszyt ćwiczeń
- film „Wędrówka pokarmu” – płyta CD
- model budowy człowieka
- karta pracy
- gra dydaktyczna

Przebieg lekcji :

Faza wprowadzająca

1. Uczniowie odpowiadają na pytanie :

a) Co to jest odżywianie ?

Odżywianie – dostarczanie składników odżywczych do każdej żywej komórki

b) jaki układ w organiźmie człowieka bierze udział w odżywianiu?

2. Podział na grupy , rozdanie kart pracy .
3. Uczniowie korzystając z podręcznika (str 172-173) uzupełniaja zadanie 1 ,2 ,3 z karty pracy
4. Omówienie poprawności wykonania zadań . pokazanie części układu pokarmowego na modelu.
5. a) Na podstawie podręcznika str 172 uczniowie przygotowują w grupach rolę
poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego .

Gr I – jama ustna, przełyk
Gr II - żołądek
Gr III – jelito cienkie
Gr IV - jelito grube , odbytnica.
Gr V - Co to jest i gdzie znajduje się wyrostek robaczkowy ?

b) film

d) omówienie roli poszczególnych odcinków układu pokarmowego .

6. Wspólne uzupełnienie zad 4 z karty pracy

Faza podsumowująca

1. Rozdanie karteczek z napisami – nazwami poszczególnych elementów przewodu pokarmowego

Polecenia

a) oddzielić gruczoły od przewodu pokarmowego
b) narządy przewodu pokarmowego ustawią się w kolejności
c) gruczoły dotkną ręką narządu do którego mają ujście ich enzymy

d) narządy, w których występuje trawienie

e) rozdrabniam pokarm mieszam ze śliną

f) u mnie występuje wchłanianie pokarmu

g) przeze mnie wędrują kęsy pokarmowe

Pozostali uczniowie sprawdzają poprawność wykonywania poleceń

2. Praca domowa

- zadanie 1 , 2 , 3 – z zeszytu ćwiczeń
- Choroby i dolegliwości układu pokarmowego – ich przyczyny
i objawy ( dla chętnych)

3. Ocena aktywności uczniów

KARTA PRACY - ODŻYWIANIE
Zad.1.
a) Uzupełnij schemat

UKŁAD POKARMOWY
[pic]

przewód pokarmowy gruczoły
( kolejne narządy, przez które ( narządy wytwarzające
przechodzi pokarm ) enzymy trawienne )

…………………………. …………………….
…………………………. wątroba ...