Dodaj publikację
Autor
Barbara Iwaniuk
Data publikacji
2010-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
210

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt z przyrody dla klasy V.Temat: Mchy - pierwsze rośliny lądowe.
 Pobierz (doc, 45,5 KB)

Komentarze

iwoniaz, 2011-02-26

czy morszczyn zaliczamu do roślin???

Podgląd treści


Scenariusz lekcji przyrody w klasie V
 
Mchy- pierwsze rośliny lądowe
 
 Cel ogólny:
⎫      Poznanie różnorodności mchów
 
 Cele szczegółowe:
  
          Uczeń potrafi:
 
⎫      Określić miejsce występowania mchów
⎫      Wskazać elementy budowy zewnętrznej  mchu płonnika
⎫      Wymienić nazwy kilku pospolitych mchów
⎫      Podać znaczenie mchów w przyrodzie i życiu człowieka
⎫      Odszukać w najbliższym otoczeniu przedstawicieli mchów
 
 Środki dydaktyczne:
 Krzyżówka, prezentacja multimedialna, okazy mchów, plansza ,, budowa mchu płonnika”,
 zlewka z wodą film video „Rozwój mchu”
 
 Metody i formy pracy:
 praca z komputerem, pogadanka, obserwacja, oglądanie filmu, praca z zeszytem ucznia
 
 Przebieg lekcji:
      1. Czynności organizacyjne
      2. Sprawdzenie stopnia opanowania materiału z ostatnich lekcji.
          Rozdanie uczniom krzyżówek - indywidualna praca uczniów, sprawdzenie
          poprawności rozwiązania

|  |  |  |  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |

  1.
3.
5.
  7.
1. Są to organizmy, które składają się z glonów i grzybów
 2. Tak nazywa się ciało organizmów, które jest niezróżnicowane na organy
 3. Do tej grupy roślin zaliczamy morszczyn
 4. Barwnik występujący u roślin to……
 5. Rośliny pod względem odżywiania należą do organizmów
 6. Współżycie organizmów oparte na obustronnych korzyściach to……..
 7. Środowisko życia glonów
 
      3. Wprowadzenie i zapisanie tematu lekcji, zapoznanie z celami lekcji.
      4. Rozwinięcie
➢ Obserwacja okazów mchów umieszczonych na stolikach.

➢ Obejrzenie fragmentu filmu video „Rozwój mchu” dotyczącego miejsc występowania mchów, omówienie miejsca ich występowania.
¬      Wykonanie ćwiczenia 2 str.84 z zeszytu ucznia
¬      Doświadczenie:
Kępkę mchu umieść w pojemniku z wodą na pół godziny.
➢ Budowa mchu płonnika – omówienie i analiza planszy
Wykonanie ćwiczenia 1 str.84 z zeszytu ucznia.    
 
 
¬      Przedstawiciele mchów
Uczniowie wykonują ćwiczenie 3 str. 85 z zeszytu ucznia polegające na wykreśleniu nazw 4 pospolitych mchów w wężu
Otrzymują nazwy mchów:
widłoząb, płonnik, torfowiec, merzyk
 
➢ Prezentacja multimedialna dotycząca przedstawicieli mchów i miejsca ich występowania.
¬      Znaczenie mchów
1. Nawiązanie do doświadczenia  
Wyjmujemy mech i wyciskamy go jak gąbkę do innego naczynia. Zwracamy uwagę na to ile wody potrafi zgromadzić mech. Jakie może mieć to znaczenie?
 -zapobiegają  powodziom
- są roślinami pionierskimi
- tworzą torfowiska ( najpiękniejsze, objęte ochroną znajdują się w Poleskim
i Biebrzańskim PN)
 5. Podsumowanie tematu
 6. Ocena pracy uczniów
 7. Praca domowa
Do czego wykorzystywany jest torf?
 Dla chętnych: Poszukaj informacji na temat polskiego botanika, profesora Stanisława Tołpy ale takich, które związane są z dzisiejszym tematem