Dodaj publikację
Autor
Maria Stawowska
Data publikacji
2010-06-01
Średnia ocena
0,00
Pobrań
107

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Zaprezentowany konspekt to propozycja ciekawego przeprowadzenia zajęcia w kl. III w szkole integracyjnej z wykorzystaniem bajki Lis i Kozieł.
 Pobierz (docx, 18,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt zajęć „Lis i kozioł w bajce Adama Mickiewicza”

przeprowadzonych przez Marię S

w klasie trzeciej w dniu 10 lutego 2010.

Nauczyciel wspierający Barbara O

Blok tematyczny : Sławni Polacy

Temat : Lis i kozioł w bajce Adama Mickiewicza

Cele główne :

Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

Doskonalenie ustnych wypowiedzi na zadany temat

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi :

- omówić ilustrację do wiersza

- podejmuje próby wyszukiwania w tekście odpowiedniego fragmentu na zadany temat

- ułożyć proste zdanie z rozsypanki wyrazowej, następnie rozwinąć je

- przyporządkować cechy charakteru do danej postaci

Środki dydaktyczne:

tekst wiersza A. Mickiewicza pt. „ Lis i kozieł”

Nagranie na CD recytacji wiersza pt. „ Lis i kozieł” A. Mickiewicza

Kartony, kredki

Metody:

Słowna – rozmowa

Oglądowa – obserwacja

Czynna – działania uczniów

Formy :

praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, praca w parach, praca w grupie

Przebieg zajęcia:

Drama – rozmowy telefoniczne

Uczniowie dobrani w pary dostają zapisany na karteczce temat rozmowy telefonicznej, którą mają zaprezentować.

Pozostałe dzieci odgadują temat przeprowadzonej rozmowy.

Swobodne wypowiedzi uczniów na podstawie ilustracji w podręczniku.

Konfrontowanie przewidywań z treścią utworu „Mali ratownicy”

Ocena postępowania głównej bohaterki opowiadania „Telefon”

Wyszukiwanie na zadany temat fragmentów w opowiadaniu

Głośne indywidualne czytanie odpowiednich fragmentów tekstu.

Podpisywanie ilustracji

Próby czytania z podziałem na role.

Uzupełnianie zdania o Ani wybranymi wyrazami

Dłuższe kilkuzdaniowe wypowiedzi na temat : Co zrobiłbyś na miejscu Ani, gdyby w domu nie było telefonu?

Wykonanie telefonu z pojemnika po kefirze (lub serku) i sznurka

Określanie podstawowych właściwości różnych materiałów

12.Tor przeszkód – pokonywanie przeszkód wąskich, szerokich, wysokich i niskich biegiem, skokiem, czworakowaniem.

13. Radzimy sobie w różnych sytuacjach

Zabawa z zastosowaniem telefonu wykonanego przez dzieci.

Uczniowie dobierają się parami.

Pary losują karteczki z tematem rozmowy telefonicznej.

Jedno dziecko zgłasza, informuje przez telefon o zaistniałym wypadku, pożarze, sytuacji wymagającej przyjazdu policji lub karetki (według wylosowanego tematu rozmowy),

Druga osoba jest policjantem, dyspozytorem przyjmującym zgłoszenie i stara się dowiedzieć, w krótkim czasie, jak najwięcej rzeczowych informacji. Po pewnym czasie – zmiana ról w parach.

Chętne pary prezentują się na forum klasy

14.* Poszukiwanie w książce telefonicznej zapisu telefonów alarmowych- działanie praktyczne

Rozmowa kierowana :

Do czego służą książki telefoniczne? Kto z nich korzysta?

Gdzie można jeszcze odszukać numery telefonów poszukiwanych osób lub instytucji?

15.Podsumowanie dnia, pracy uczniów, samoocena

16. Zadanie pracy domowej

- Wykonanie ćw. 5 na karcie 67-( jeśli nie zostanie wykonane w klasie)

- nauczenie się czytania opowiadania pt. „Mali ratownicy”

- Udzielenie odpowiedzi w zeszytach na pytanie:

W czym jestem zaradny, w jakiej sytuacji potrafię dać sobie radę?

Zagadnienia /zadania do działań ...